Category — Aktualności

Ludzie są dobrzy, bądź źli. Pochodzenie, wyznanie, światopogląd – nie mają znaczenia…

Nasza szkoła miała przyjemność uczestnictwa w niezwykle wzruszającym wydarzeniu, jakim było osłonięcia pamiątkowej tablicy na  skwerze  imienia Ireny Sendler, znajdującego się przy ulicy Stawnej w Poznaniu. Uczniowie ZSE, Oliwia Kulas oraz Hubert Jeżewski wspaniale poprowadzili uroczystość, na którą przybyli liczni goście, w tym panie nagrodzone tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Jednym z najbardziej poruszających momentów był występ zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej im. Leopolda Kozłowskiego Kleinmana – Aleksandry Idkowskiej. Postawa Ireny Sendlerowej, która z narażeniem życia ratowała żydowskie dzieci i przepiękna pieśń –modlitwa sprawiły, że umilkł zgiełk miasta, a na twarzach uczestników uroczystości pojawiło się ogromne wzruszenie.

Październik 19, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Awans piłkarek ręcznych ZSE

18 października w Arenie został rozegrany I etap Licealiady Piłki Ręcznej Dziewcząt, w którym reprezentacja ZSE zmierzyła się z ZS Mechanicznych i LO MM i awansowała do kolejnego etapu.

Trenerem zawodniczek jest p. A. Rozalska.

Październik 19, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Piłeczka pingpongowa w grze

Kilka dni temu czasie odbył się I etap Drużynowej Licealiady w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Pewne zwycięstwo w trójmeczu zdobyła nasza reprezentacja dziewcząt, pokonując przeciwniczki z Zespołu Szkół Gastronomicznych 4:1 oraz 14 LO 4:0. Tym samym, „Ekonomik Girls Team” awansuje do II etapu, zwiększając swoje szanse na wymarzone Mistrzostwo Poznania.
Równie waleczna okazała się drużyna męska ZSE, jednak pomimo łatwego zwycięstwa nad Zespołem Szkół Elektrycznych nr 2 4:0, uległa gospodarzowi turnieju LO MM 2:4.
Gratulacje dla obu pingpongowych ekip, a dziewczętom życzymy dalszych sukcesów!
Trenerka: Karolina Baranowska

Październik 18, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Absolwenci wracają do ZSE!

Cieszymy się, że w ramach Dni Kariery odwiedzają nas absolwenci, którzy dzielą się doświadczeniami z młodszymi kolegami. Klasy I ekonomiczne odwiedził Dominik Szymkowiak, absolwent 2013, który jako laureat Turnieju Talentów Akademia Księgowego wygrał staż wakacyjny w IKEA BSC i pozostał tam jako pracownik po zakończeniu tego stażu. Dominik (a właściwie już Pan Dominik) podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z tym, jak młody człowiek postrzega przedmioty ekonomiczne, mówił o tym, że warto podejmować wyzwania i startować w konkursach i olimpiadach. Zwrócił też uwagę na to, że każdy musi sam odnaleźć własne miejsce na zawodowej mapie i zdecydować czy lepsza dla niego jest praca w małej firmie czy korporacji, rozważając wady i zalety każdej z opcji. Mówił też o odpowiedzialnym zarządzaniem czasem wolnym i czasem pracy.

Absolwenci wracają do ZSE!

Październik 18, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Medale dla ZSE

Po roku przerwy reprezentacja Unihokeja Chłopców powróciła na podium zajmując III miejsce w Poznaniu. Pełna mobilizacja i kontrola każdej akcji w meczu z 8 LO pozwoliła nam wygrać spotkanie wynikiem 4:1, co w ostatecznym rozrachunku przesądziło o końcowej klasyfikacji dla ZSE. Królem strzelców został dziś Janek Krencisz, który łącznie strzelił 4 bramki, 3 bramki na koncie miał Maciej Pietrzak a 1 bramkę Dawid Urbaniak. Dziękuję bramkarzowi za skuteczną obronę bramki oraz wszystkim zawodnikom, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do dzisiejszego sukcesu.
Trenerka: A. Rozalska

Medale dla ZSE

Październik 18, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Oni będą współtworzyć naszą rzeczywistość biznesu!

- tak podsumował spotkanie z uczniami kl. III w zawodzie technik organizacji reklamy p. Wojciech Wrociński, właściciel firmy Reklamowy Gadżet. Spotkanie odbywało się w ramach trwających w ZSE Dni Kariery i było okazją do zadania wielu pytań związanych z branżą reklamową i funkcjonowaniem agencji. Dziękujemy za wsparcie w kształceniu młodych adeptów reklamy!

Oni będą współtworzyć naszą rzeczywistość biznesu!

Październik 17, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Kariera a Koło Szczęścia

Koło szczęścia
W dniu 16 października 2018 roku w ramach Dni Kariery klasy czwarte w zawodzie technik ekonomista spotkały się z Panem Grzegorzem Olczakiem – Dyrektorem Makroregionu w Everest Finanse S.A. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Bądź architektem swojego szczęścia”.

Pan Grzegorz podzielił się z nami sposobem, w jaki sposób należy kierować swoim życiem, aby osiągnąć sukces i satysfakcję z własnego życia.   [Read more →]

Październik 17, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

IV miejscu w Poznaniu w Licealiadzie Unihokeja!

Do samego końca ważyły się losy, kto stanie na podium w poznańskiej „Arenie”. Po zakończonych meczach rezultaty naszych spotkań przedstawiały się następująco: zespołowi, który został mistrzem (LO MM), uległyśmy jedną bramką wynikiem 0:1, z dzisiejszym wicemistrzem (5 LO) wygrałyśmy 5:1 a z zespołem, który zajął III miejsce nasze zawodniczki przegrały 1:6. Dziękujemy dziewczętom za wolę walki i chęć zwycięstwa.
Trenerka: A. Rozalska

IV miejscu w Poznaniu w Licealiadzie Unihokeja!

Październik 15, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Dni Kariery wystartowały!

Klasa II w zawodzie technik organizacji reklamy rozpoczęła Dni Kariery od spotkania z dyrektorem telewizji WTK. Panią Małgorzatę Jarząbek gościliśmy w naszej szkole już kolejny raz. Opowiadała o swojej ścieżce zawodowej, doświadczeniach zdobytych w mediach: w Głosie Wielkopolskim, telewizji lokalnej WTK. Na podstawie case study firmy uczniowie wypełniali brief kreatywny i tworzyli pomysły na przekaz reklamowy firmy.

Dni Kariery wystartowały!

Październik 14, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Szacun dla zawodowców!

To hasło towarzyszy Arenie Zawodów – imprezie promującej kształcenie zawodowe. Nie mogło i nas tam zabraknąć. Arena Zawodów nie promuje poszczególnych szkół, promuje zawody. Stąd też nasza obecność aż na trzech „wyspach” zawodów”:
- ekonomia i administracja (technik ekonomista)
- nowe technologie IT (technik informatyk)
- handel, turystyka, reklama (technik organizacji reklamy, technik obsługi turystycznej)
W organizacji wyspy ekonomicznej, której nasza szkoła była koordynatorem, podobnie jak w poprzednim roku, wsparł nas Narodowy Bank Polski. Uczestnicy Areny mogli więc porozmawiać z pracownikami banku na temat zabezpieczeń banknotów, sprawdzić je w testerze banknotów. rozwiązywali też krzyżówki o tematyce ekonomicznej. Mieli też okazję wystawić swoją pierwszą w życiu fakturę, czy nauczyć się obsługiwać urządzenia biurowe. Podobnie i na innych wyspach kandydaci mogli zapoznać się ze specyfiką zawodów, wypróbować swoje umiejętności np. w składaniu komputerów. Dziękujemy p. Dorocie Borek i p. Martynie Dzwoniarek – koordynatorkom wyspy ekonomicznej, wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w obsługę „wysp” zawodów.

arena2

arena1

Październik 12, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

U nas – całe godziny kodowania

„Nieważne kim jesteś ani skąd pochodzisz, każdy może zostać uczestnikiem Godziny Kodowania”
W dniu 10.10.18 uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyli w CodeWeek w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Przez 6-godzin wspólnie poznawaliśmy tajniki robotyki, algorytmów i programowania, budowaliśmy i programowaliśmy roboty LOFI Robot oraz Photon –robot interaktywny. Kodowaliśmy także  nasze pierwsze gry i programowaliśmy w języku C++.
Zajęcia okazały się niepowtarzalną okazją do spotkania młodych ludzi, który chcą się uczyć i wzajemnie się inspirować. Dlatego nie mówimy Wam dowiedzenia, ale do zobaczenia za rok!!!
Zajęcia prowadzili: p. A. Karwowska i p. P. Głowacz

U nas – całe godziny kodowania

U nas – całe godziny kodowania

Październik 11, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

III miejsce w aktywności

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie naszej szkoły brali udział w XV edycji turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” . W kategorii- „najwyższy wskaźnik aktywności szkoły” w etapie rejonowym zajęliśmy III miejsce. Pamiętaj – Oddając krew ratujesz życie! Dziękujemy i gratulujemy wszystkim Krwiodawcom!

III miejsce w aktywności

Październik 9, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Październik miesiącem różowej wstążki

„Co roku ponad 18 000 kobiet słyszy z ust lekarza diagnozę: RAK PIERSI. Co roku ponad 6 000 kobiet umiera z powodu tego nowotworu. Prawie 10% z nich to Wielkopolanki.”
Nie chcemy, aby były to nasze uczennice, ich matki, siostry i babcie. Dlatego w piątek 5 października zorganizowaliśmy wspólnie z Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu akcję profilaktyczną. Podczas spotkania ze specjalistą panią Agnieszką Jędrzejczak nasze uczennice dowiedziały się jak zbadać swoje piersi (mogły to przećwiczyć na fantomie) i jak o siebie dbać, aby uniknąć nowotworu.
W tym roku szkolnym było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie dotyczące profilaktyki nowotworów. Kolejne, zarówno dla dziewcząt jak i chłopców już niebawem.

Październik miesiącem różowej wstążki

Październik 9, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Niemiecki w praktyce!

W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, a dzięki wizycie dwóch nauczycieli z naszej partnerskiej szkoły Max-Weber-Berufskolleg z Düsseldorfu Pani Miriam Hermes-Krams oraz Pana Benno Eschweiler mogliśmy ten DZIEŃ świętować cały tydzień!
Goście obserwowali nasze lekcje i prowadzili zajęcia w języku angielskim i niemieckim w klasach 3e2, 2e1, 3i1, 3r1, 3t1, 4e1.
Uczniowie mogli na zajęciach poznać bliżej naszych gości, zadawali pytania dotyczące Niemiec, niemieckiej szkoły, kultury i ciekawostek historyczno-geograficznych. Poza tym mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych niemieckich smakołyków a co najważniejsze – mogliśmy świetnie sprawdzić się w komunikacji w języku obcym:) Takie praktyczne zajęcia bardzo lubimy.

Niemiecki w praktyce!

Październik 8, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Przez Istrię do Wenecji – wycieczka klas turystycznych

Przez Istrię do Wenecji - wycieczka klas turystycznych

W dniach 29.09-06.10 klasy turystyczne: 2T1, 3T1, 4T1 uczestniczyły w wycieczce po wybranych krajach Europy. W Austrii odwiedziliśmy Wiedeń, Salzburg i Hallstatt, gdzie adrenalinę podniósł nam wjazd kolejką na słynną platformę widokową Skywalk. W Słowenii odbyliśmy wędrówkę po Wąwozie Vintgar oraz nad Jeziorem Bohinskim- największym zbiornikiem wodnym w Triglavskim Parku Narodowym.   [Read more →]

Październik 7, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Informatycy i ekonomiści świetni także w sporcie!

We wtorek 2 października 2018 na Stadionie Golęcin w Poznaniu odbyła się coroczna Licealiada Lekkoatletyczna. Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów w 14 konkurencjach biegowych i technicznych. Pomimo licznej i mocnej ekipy przeciwników z wielu szkół ponadgimnazjalnych, zdobyliśmy 2 medale: złoty – w biegu na 110m przez płotki, który wywalczył Jakub Zawodni z klasy 1i1, z czasem 17,18s oraz brązowy w skoku w dal, który zdobyła Laura Sotkiewicz z 3i2, z wynikiem 4,19m. Laura startowała również w biegu na 100m kobiet – pobiła swój rekord życiowy z ubiegłorocznych zawodów i w biegu finałowym zajęła 4 miejsce z czasem 14,28s. Do finału w swoich konkurencjach dostali się także: Kinga Ratajszczak z 3E2 – pchnięcie kulą oraz Maciej Pietrzak z 2i1 w rzucie oszczepem, kończąc rywalizację w pierwszej ósemce.
Gratulujemy wszystkim reprezentantom! Trenerka: Karolina Baranowska

Informatycy i ekonomiści świetni także w sporcie!

Październik 5, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

ZSE w gronie najlepszych szkół w Wielkopolsce!

Z przyjemnością Was informujemy, że nasza szkoła została bardzo wysoko oceniona w konkursie „Wielkopolska Szkoła Roku”, organizowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i zdobyła wyróżnienie jako jedna z 10-ciu szkół w Wielkopolsce! Ocenie podlegały m.in.: współpraca z lokalnym środowiskiem, instytucjami krajowymi i zagranicznymi modelowanie wzorca osobowego, krzewienie tradycji patriotycznych i lokalnych, promowanie Wielkopolski, kreatywność i innowacyjność.

ZSE w gronie najlepszych szkół w Wielkopolsce!

Październik 3, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Siatkówka na zakończenie Europejskiego Tygodnia Sportu!

29 września był Dniem Sportu ZSE w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, ale był również Świętem Siatkówki w naszej szkole. Turniej siatkówki drużyn mieszanych, w ramach współzawodnictwa poziomów klas, był wydarzeniem nie tylko sportowym, ale również integracyjnym. Drużyny, tworzyły się i poznawały dopiero na meczu a mimo to prezentowały bardzo dobry poziom, a współpraca poszczególnych graczy sprawiała wrażenie wieloletniej przyjaźni.
Końcowa klasyfikacja: I miejsce – klasy III, II miejsce – klasy II, III miejsce – klasy IV, IV miejsce – klasy I
Trenerka: Magdalena Nietz

Siatkówka na zakończenie Europejskiego Tygodnia Sportu!

Październik 3, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Nożna koedukacyjna czyli turniej drużyn mieszanych

W piątek 28 września na boisku przy Zespole Szkół Ekonomicznych został rozegrany Turniej Piłki Nożnej Drużyn Mieszanych zorganizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Drużyny składały się z 2 dziewcząt i 4 chłopców.
W rywalizacji wzięły udział reprezentacje klas I, II, III i IV. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Zwycięstwo odniósł zespół poziomu kl. IV Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Nożna koedukacyjna czyli turniej drużyn mieszanych

Październik 2, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Projekt „Jestem jak z obrazka!”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Jestem jak z obrazka” w holu szkoły. Można zobaczyć  na niej obrazy wielkich mistrzów malarstwa i nas – uczniów z klasy 4R2 ucharakteryzowanych na postaci z tych dzieł.  Podczas sesji zdjęciowej oraz obróbki technicznej teł obrazów na zajęciach z projektowania kampanii reklamowej nie tylko doskonaliliśmy swoje umiejętności w zawodzie, rozwijaliśmy kreatywność, pobudzaliśmy swą inwencję twórczą i wyobraźnię, ale i świetnie się bawiliśmy.

Październik 1, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Microsoft Imagine Premium

Microsoft Imagine Premium

Informujemy, że Zespół Szkół Ekonomicznych jest zarejestrowaną instytucją w programie Microsoft Imagine Premium.

Jest to program firmy Microsoft skierowany do wybranych uczniów, studentów i pracowników naukowych, w którym uczestnicy mogą pozyskać darmowe kopie wybranego oprogramowania firmy Microsoft. Są to głównie systemy operacyjne Windows, środowiska programistyczne Visual Studio itp. Licencje na oprogramowanie są edukacyjne i nie przeznaczone do wykorzystania komercyjnego jednak nie są ograniczone czasowo.

Administratorem Microsoft Imagine Premium jest pan Marcin Kubiak. W najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie (informacja przez dziennik Librus) dla przedstawicieli klas  w celu omówienia szczegółów programu oraz utworzenia kont uczniowskich na dedykowanym portalu WebStore służącym do pobierania oprogramowania.

Październik 1, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Rekord w ZSE podczas Dnia Sportu!

Podczas Dnia Sportu nie tylko uczniowie prezentowali swoje talenty sportowe. Nauczyciel przedmiotów informatycznych p. Marcin Kubiak zaskoczył nas swoim najnowszym osiągnięciem – pokonał dystans maratoński w fantastycznym czasie! Jako metę wybrał szkołę dobiegając na uroczyste zakończenie Dnia Sportu.

Rekord w ZSE podczas Dnia Sportu!

Wrzesień 29, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków – to międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Europejski Dzień Języków

Wrzesień 29, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Projekt „Marketing bez zeszytu” wystartował!

Klasa III w zawodzie technik organizacji reklamy, pod okiem doświadczonych specjalistów z agencji „Widoczni”, przez cały rok szkolny będzie zgłębiała tajniki marketingu internetowego w praktyce.

Projekt jest świetnym przykładem tego, że biznes może wspomagać edukację nie tylko finansowo ale także dzieląc się umiejętnościami i wiedzą swoich specjalistów, angażując uczniów w wykonywanie praktycznych zadań, przygotowując ich do wyzwań zawodowych.

o projekcie przeczytaj tutaj

widoczni

Wrzesień 28, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Wicemistrzynie i Mistrzowie!

Turniej

galeria 1          galeria 2          galeria 3

W Poznańskim Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora ZSE rozegranym 27 września nasze dziewczęta stanęły na podium ulegając tylko zawodniczkom z ZSGD. Dodatkowo Paulina Olenderek zdobyła tytuł Króla Strzelców, a właściwie Królowej! Panowie zdobyli natomiast mistrzowskie trofeum, a Mateusz Dryjer wywalczył tytuł Króla Strzelców.
Walka była zacięta, co z pewnością oddali fotografujący tę imprezę: Sara Małecka i Mateusz Stanisławski. Serdecznie gratulujemy i życzymy naszym zawodniczkom kolejnych sukcesów sportowych!   [Read more →]

Wrzesień 28, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Żyłka detektywistyczna – najlepsza u ekonomistów!

Podczas gry szkolnej „Detektywi – znam swoją szkołę”,  klasy pierwsze zdały śpiewająco egzamin ze znajomości topografii szkoły. Pierwszoklasiści otrzymali zdjęcia zrobione na terenie szkoły, musieli te miejsca odnaleźć i napisać, gdzie się one znajdują. Okazało się, że najlepsi detektywi są w klasie 1e1! Gratulujemy!

 Żyłka detektywistyczna - najlepsza u ekonomistów!

Wrzesień 25, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Sobota – dzień sprzątania!

22 września uczniowie i uczennice naszej szkoły kontynuowali akcję „Sprzątanie Świata”, po raz kolejny porządkując nabrzeża Warty. W tym roku akcja odbywała się w ramach Poznańskiego Festynu Ekologicznego. Uczniami opiekowały się p.Katarzyna Juraszyk i p.Ewelina Stawecka dzielnie wspomagając ich w sprzątaniu :).

Sobota - dzień sprzątania!

Wrzesień 24, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Europejski Tydzień Sportu w ZSE

W dniach 23 – 30 września 2018 r. po raz czwarty we wszystkich państwach Unii Europejskiej obchodzony będzie Europejski Tydzień Sportu (ETS), koordynowany w Polsce przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. U nas także będzie odbywać się wiele imprez zachęcających do aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia.
Zapraszamy do śledzenia relacji na www.fb.com/zse.poznan

Europejski Tydzień Sportu w ZSE

Wrzesień 24, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Pierwszaki w Pile …

Z patronem szkoły, Stanisławem Staszicem, najlepiej spotkać się… osobiście w miejscu Jego urodzenia.
Dlatego, zgodnie ze szkolną tradycją, uczniowie klas pierwszych odwiedzili Piłę. 19-tego września o poranku wyruszyli trzema autobusami do miejsca przeznaczenia. Zwiedzili Muzeum Stanisława Staszica, gdzie poznali liczne fakty z życia tego niezwykłego uczonego, by później przysiąść na ławeczce u boku patrona. Ciekawe doznanie …
A to jeszcze nie koniec atrakcji. Wizyta w skansenie w Osieku dostarczyła wielu niecodziennych wrażeń i doświadczeń. Można było własnoręcznie ubić masło, by później spróbować go podczas wspólnego posiłku, posmakować tradycyjnych wafli (gorące były pyszne), wspiąć się do wnętrza wiatraka, zobaczyć jak wyglądała szkoła i jakie warunki życia miał ówczesny nauczyciel. Takie wyprawy przynoszą nie tylko wiedzę, ale są doskonałą okazją do integracji z koleżankami i kolegami nie tylko ze swojej klasy. Szkoda, że kończą się tak szybko.

Do Poznania wróciliśmy… śpiewająco (dosłownie)!

Pierwszaki w Pile …

Wrzesień 23, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Staże we Włoszech w ramach programu Erasmus+ zakończone.

Szkoda było żegnać piękne włoskie Spoleto…  Z bagażem doświadczeń zawodowych, kulturowych uczestnicy projektu Aktywni i Skuteczni powrócili do Polski. Co konkretnie znalazło się w ich „bagażu”?

Staże we Włoszech w ramach programu Erasmus+ zakończone.

Wrzesień 23, 2018   Komentowanie nie jest możliwe