Category — Aktualności

Klasy patronackie w dobie pandemii

W trudnym czasie pandemii nie tylko nauka wygląda inaczej. W naszej szkole do Internetu przenieśliśmy też współpracę w zakresie patronatu. Wirtualne wycieczki do firm patronackich, warsztaty, webinary dla uczniów – to tylko niektóre nasze wspólne działania on-line. tym roku szkolnym. Nie byłoby tych aktywności gdyby nie życzliwość i profesjonalne podejście pracowników firm patronackich.
Kilka dni temu webinar dla uczniów klas IV przeprowadzili specjaliści z Grant Thornton (Kariera) opowiadając o tworzeniu wizerunku zawodowego w Internecie i jego wpływie na postrzeganie kandydata przez potencjalnych pracodawców.

Klasy patronackie w dobie pandemii

Listopad 23, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Drodzy Rodzice naszych uczniów – bądźmy w kontakcie!

Nauka zdalna oznacza też spotkania z Rodzicami on-line. Część zebrań już się odbyła, część będzie w terminie 25 listopada. Wszystkie informacje „techniczne” otrzymacie Państwo od wychowawców.

Drodzy Rodzice naszych uczniów - bądźmy w kontakcie!

Listopad 20, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Listopad z Ingka BSC

Cześć trzecia prezentacji naszego Patrona Ingka – tym razem porady rekrutera dotyczącego tego, co jest ważne w rekrutacji on-line.

Listopad z Ingka BSC

Listopad 19, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Szacun dla wszystkich!

Nasza szkoła bierze udział w projekcie CREO „Szacun dla wszystkich”, ponieważ wiemy, jak ważna w dzisiejszych czasach jest wrażliwość na drugiego człowieka, wzajemny szacunek i zrozumienie. Właśnie trwa II Poznański Tydzień Tolerancji, w ramach którego chcemy włączyć się w ideę poszerzania naszych perspektyw i otwartości na to, co może wydawać nam się obce. Zapraszamy do obejrzenia Kampanii Społecznej „Bierzemy sprawy w swoje ręce”, której bohaterowie uświadamiają nam co nieco na temat niepełnosprawności: jaki NAPRAWDĘ ma ona wpływ na życie i co dla nich samych oznacza? Sprawdźcie!

www.centrumcreo.pl

www.facebook.com/centrumcreo

Szacun dla wszystkich!

Listopad 17, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Malta okiem klasy turystycznej

Klasy turystyczne zdobywają umiejętności praktyczne w terenie. Tuż przed końcem nauczania stacjonarnego uczniowie z klasy 2G_T1 zdążyli odwiedzić poznańską Maltę w ramach projektu ,,Zagospodarowanie zbiorników sztucznych na przykładzie Malty”. Spacer w słonecznej jesiennej pogodzie wokół tego jeziora nie tylko był bardzo przyjemny i ciekawy, ale służył też zdobyciu wielu informacji o historii tego terenu, o walorach kulturowych nawiązujących do czasów odzyskania niepodległości przez Polskę, a także o walorach sportowych i rekreacyjnych przejawiających się w takich obiektach jak Termy Maltańskie czy Malta Ski.
Dodatkowych atrakcji dostarczyła impreza sportowa, która się w tym dniu odbywała na Malcie – Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie.

Malta okiem klasy turystycznej

Listopad 16, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Trudno nie być dumnym patrząc na naszych absolwentów!

Hubert Jeżewski – jeszcze kilka miesięcy temu maturzysta i bardzo prężnie działający przewodniczący Samorządu Uczniowskiego #naMarszalkowskiej. Dzisiaj studiuje prawo i pracuje w Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji. Przez cztery kolejne poniedziałki będzie przeprowadzał wywiady nt. tolerancji w ramach II Poznańskiego Tygodnia Tolerancji.

Link do spotkań: https://fb.me/e/ccJfbSp3a

Trudno nie być dumnym patrząc na naszych absolwentów!

Listopad 14, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Chcesz pracować w firmie patronackiej Ingka BSC?

Biegła znajomość języków obcych jest warunkiem koniecznym w pracy w międzynarodowym zespole w firmie naszego Patrona. Duża waga jest też przykładana do prawa do równego traktowania – także pod względem finansowym, bez względu na płeć czy kraj pochodzenia.

Chcesz pracować w firmie patronackiej Ingka BSC?

Listopad 12, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Jak skutecznie uczyć się on-line?

Zastosuj te porady a nauka zdalna będzie bardziej efektywna!

Jak skutecznie uczyć się on-line?

Listopad 7, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Zarządzenie Dyrektora

Listopad 6, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Księgowość i kadry w kilkunastu językach!

Markę IKEA zna każdy z Was, ale mało kto wie, że wszystkie rozliczenia tej grupy prowadzi Ingka Business Service Center w Poznaniu – Patron naszych klas ekonomicznych i rachunkowości. W listopadzie przedstawimy Wam bliżej tę firmę, także jako potencjalnego pracodawcę.


Księgowość i kadry w kilkunastu językach!

Listopad 2, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

VII Ogólnopolski Konkurs Piosenki Żydowskiej

W dniu 18 października 2020 roku, w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbył się Finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej im. Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana. Z wielką radością publikujemy wyniki konkursu:
- I miejsce – Natalia Cichoń – 38 Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu,
- II miejsce – Kasira Adajewa – III Liceum Ogólnokształcące w Warszawie,
- III miejsce – Aleksander Koczorowski – IX Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu,
- I wyróżnienie – Małgorzata Gabryszewska – Liceum Ogólnokształcące w Lipnie,
- II wyróżnienie – Sandra Ławniczak – I Liceum Ogólnokształcące w Koninie
- nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Małgorzata Gabryszewska.
Poniżej film z występu zwyciężczyni Natalii Cichoń

Występ zwyciężczyni Natalii Cichoń
Zobacz galerię zdjęć

W tym roku po raz pierwszy została wręczona nagroda specjalna, ufundowana przez Panią Martę Kozłowską-Woźniak, córkę Pana Leopolda. Nagrodę wyśpiewała Kasira Adajewa.
Z całego serca gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom, którym udało zakwalifikować się do finału! Wszyscy byliście wspaniali!
Celem naszego konkursu jest głoszenie idei tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka oraz rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania kulturą i tradycją żydowską. Podczas koncertu wykonawcy prezentują piosenki, których autorem tekstu lub muzyki byli Polacy pochodzenia żydowskiego. Prezentowane w dniu dzisiejszym utwory są nam wszystkim dobrze znane, np.: „Ja się boję sama spać”, „Już nigdy”, „Rebeka”, „Już nie zapomnisz mnie”.    [Read more →]

Październik 26, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Gratulacje!

Serdecznie gratulujemy zajęcia wysokich miejsc!

Gratulacje!

Październik 25, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Podsumowanie projektu Eko-Staszic

W październiku Samorząd Uczniowski zrealizował projekt „Eko-Staszic”, którego celem było uświadomienie zagrożeń wynikających z używania butelek plastikowych oraz propagowanie korzystania z butelek wielokrotnego użytku. Na realizację projektu uczniowie pozyskali środki pieniężne w ramach konkursu „Fundusz Samorządów Uczniowskich” Urzędu Miasta. Projekt był skierowany do uczniów klas I i miał na celu ich aktywne włączenie w życie szkoły oraz integrację.

Samorząd Uczniowski zrealizował w ramach projektu następujące działania:
- lekcje tematyczne związane z ekologią
- konkurs ekologiczny z wykorzystaniem Kahoota i ufundowanie nagród dla zwycięskiej klasy w postaci butelek z filtrem Dafi
- konkurs na „rzeźbę” z wykorzystaniem plastikowych butelek i innych elementów
O wynikach konkursu możecie przeczytać na stronie Samorządu Uczniowskiego: https://www.facebook.com/SUEKONOMIKA

Zapraszamy do obejrzenia filmu z przebiegu projektu

Podsumowanie projektu Eko-Staszic

 

Październik 25, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Twój wizerunek w Internecie jest ważny!

Zapraszamy wszystkich uczniów klas IV na webinar „Personal branding – Twoja osobista marka w Internecie”, przygotowany dla Was przez specjalistów z Grant Thornton (Kariera). Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się jak tworzyć swój profil na LinkedIn, jakie treści umieszczać, aby stał się on wartościową wizytówką umiejętności zawodowych i pomógł w nawiązywaniu sieci kontaktów. Będzie też słów kilka o innych portalach w kontekście tworzenia i kształtowania marki osobistej w Internecie.

Spotkanie poprowadzi Szymon Laszewicz https://grantthornton.pl/pracownik/szymon-laszewicz/

Szczegóły dotyczące zapisów pojawią się na kilka dni przed spotkaniem na grupie szkolnej na fb.


Twój wizerunek w Internecie jest ważny!

Październik 22, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Chipsy z Ziemi aż do Księżyca…

Firma Lorenz Snack-World rocznie produkuje tyle chipsów, że ułożone jeden za drugim, połączyłyby Ziemię z Księżycem! Nie byłoby jednak tej firmy, gdyby nie pracownicy, w tym specjaliści pracujący w Centrum Usług Finansowych i Informatycznych Lorenz Services. To właśnie Lorenz Services jest Patronem naszych klas w zawodzie technik ekonomista i technik rachunkowości gościł uczniów klas I i II w murach swojej firmy.

Wizyta on-line przybliżyła uczniom zakres zadań, które wykonuje Lorenz Services, obsługujący pod względem księgowym 30 spółek grupy Lorenz z takich krajów jak Polska, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Egipt i Indie. Pracownicy Lorenz Services zaprezentowali uczniom zasady funkcjonowania Księgi Głównej, Działu Zobowiązań i Należności. Nie zabrakło też ciekawostek, takich jak faktury w języku arabskim. Uczestnicy dowiedzieli się też o możliwościach kariery w Lorenz Services oraz programach praktyk, staży i programie ambasadorskim.

Sprawdź informacje o firmie

Październik 21, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Poznań w szczegółach, czyli gry miejskie klas turystycznych.

2 października uczniowie klas turystycznych 2P_T1 i 4T1 wzięli udział w grach miejskich. Na Starym Rynku i w jego okolicach szukali charakterystycznych punktów, rozwiązywali zadania związane z historią Poznania. Pomocna była zarówno spostrzegawczość, jak i umiejętności z matematyki, chemii, a nawet fizyki.
Drużyny wykazały się dużą pomysłowością i sprawnością fizyczną.


Poznań w szczegółach, czyli gry miejskie klas turystycznych.

Październik 21, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Po prostu mają talent!

Po raz kolejny można było wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu naszej absolwentki w zawodzie technik ekonomista, studiującej na Akademii Muzycznej – Pauliny Bartkowiak. To niebywałe, jak wieloma talentami zostali obdarzeni nasi byli uczniowie – oprócz Akademii Muzycznej znajdziecie wśród nich także studentów grafiki/projektowania graficznego na Uniwersytecie Artystycznym czy japonistyki oraz pedagogiki na UAM. Wielu z nich kontynuuje swoje także pasje zawodowe na Uniwersytecie Ekonomicznym, Politechnice Poznańskiej czy Collegium da Vinci.


Po prostu mają talent!

Październik 20, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Karuzela czy piramida?

Wielkopolska Pracownia Pomysłów zorganizowała dla uczniów klasy 3e2 projekt „Edukacja Ekonomiczna Młodych Poznaniaków” kończący się rozgrywkami w Cashflow. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudził temat dotyczący oszustw finansowych i podatkowych, w tym karuzeli VAT-owskiej i piramid finansowych. Efektem projektu będzie wykreowanie przez uczniów kampanii edukacyjnej oraz organizacja konferencji „Młodzi a Biznes”. W roli prowadzącego – Wojciech Graczyk, realizujący także projekt Postaw na Przedsiębiorczość w ramach olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii


Karuzela czy piramida? Wielkopolska Pracownia Pomysłów

Październik 20, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Trzeci tydzień z Patronem – dobre rady od rekrutera!

Dzisiaj specjaliści z Grant Thornton (Kariera) odpowiadają na 2, najczęściej zadawane przed rozmową rekrutacyjną, pytania: Czy muszę przyjść w żakiecie / białej koszuli? Czy dżinsy mnie dyskwalifikują? – Pamiętaj, aby w miarę możliwości dostosować strój do firmy, w której masz rozmowę. Czasami takie informacje znajdziesz na jej stronie internetowej, w zakładce, gdzie opisany jest proces rekrutacyjny. – Podpowiedzi możesz też szukać na mediach społecznościowych na zdjęciach „z życia firmy”. – Nie zawsze musi być to koszula i marynarka, ale ważne jest, aby strój był schludny – zwracaj uwagę na ewentualne plamy lub zagniecenia. Nie zapominaj też o własnej wygodzie! Unikaj zbyt ciasnych, krępujących ruchy ubrań, obcierających butów. O co warto zapytać rekrutera? O wszystko, co jest dla Ciebie ważne i dotyczy danej rekrutacji! Możesz zapytać o wielkość zespołu, zadania na danym stanowisku, czy są jakieś dalsze etapy w rekrutacji i jak dokładnie wyglądają. Rekruterzy najczęściej przedstawiają szczegółowo, jak wygląda praca na danym stanowisku, ale warto dopytywać, jeśli o czymś nie wspomną. Jeśli nie masz żadnego pytania – nie przejmuj się, nie wymyślaj ich na siłę, „bo wypada o coś zapytać”.

Więcej o Grant Thornton i o tym, jak „od kuchni” wygląda praca u tego Patrona:

Październik 19, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Bądźmy razem!

Rozpoczynamy zdalne nauczanie, ale bądźcie w kontakcie ze sobą i z nami :)

Bądźmy razem na zdalnym nauczaniu!

Październik 19, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Zarządzenie w sprawie wprowadzenia nauczania zdalnego

Październik 18, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Dzień Edukacji Narodowej

Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy satysfakcji i wytrwałości w codziennej pracy. Przekazujemy filmowe podziękowania i życzenia od uczniów #naMarszalkowskiej.

DEN_kadr

Październik 14, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Czekamy na kolejne zespoły!

Olimpiada „Zwolnieni z teorii” jest olimpiadą szczególną – tutaj zdobywasz nie tylko wiedzę ale także umiejętności praktyczne realizując własny projekt o tematyce społecznej. Na potwierdzenie swoich umiejętności otrzymujesz międzynarodowy certyfikat z zakresu zarządzania projektami!
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat #zwolnienizteorii? Obejrzyj film i zgłoś się do p. Emilii Mendak – #NauczycielZwolnionyzTeorii w naszej szkole.
2 zespoły już podjęły wyzwanie!
Czekamy na Ciebie do 30 listopada.


Zwolnieni z teori

Październik 13, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Weź nie pytaj, weź się przytul!

Święto Drzewa było dla klas 2P_E1 oraz 1RA1 okazją do filozoficznych rozważań. Czy wiecie, że przytulanie się do drzew daje energię życiową i uspokaja emocje? ”Poza mierzalnymi i policzalnymi korzyściami, jedno zdrowe drzewo to przede wszystkim wspólne dobro, które towarzyszy nam co najmniej kilku pokoleniom, stając się obiektem wspomnień i ważnym czynnikiem budowania tożsamości lokalnej. Każdy znajdzie w pamięci takie, na które wspinał się w dzieciństwie, oglądał przez okno babci, czytał pod nim książki latem, zbierał najlepsze kasztany czy samodzielnie posadził. Przytulanie drzew – które zaleca sylwoterapia – umożliwia czerpanie z nich pozytywnej energii w czystej postaci. Przekonani czy nie, dostajemy od nich tyle dobrodziejstw, że w Święto Drzewa, posadziwszy sadzonkę, warto do któregoś się przytulić”.


Weź nie pytaj, weź się przytul!

Październik 13, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Z kalendarza Patrona

Odrywamy kolejną kartkę z kalendarza z naszym Patronem i tym razem sprawdzamy, jakie ciekawe daty kryje ten tydzień.

Czy wiecie, że Grant Thornton (Kariera) co miesiąc publikuje kalendarze dla księgowych i kadrowych, które przypominają o najważniejszych terminach i obowiązkach? Możecie je zobaczyć tutaj:

https://grantthornton.pl/…/kalendarz-ksiegowego-i…/

W przyszłości z pewnością przydadzą Wam się w pracy… lub może dołączycie do zespołu, który je tworzy?

Więcej o Grant Thornton i o tym, jak „od kuchni” wygląda praca u tego Patrona:

Październik 12, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Zawodowo i rekreacyjnie w Wielkopolskim Parku Narodowym

1 października uczennice klasy II turystycznej wyruszyły do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Na miejscu czekały na nie liczne atrakcje: przejazd drezynami, wejście na wieżę widokową na Osowej Górze i ognisko z kiełbaskami. Turystyka to dla tej klasy nie tylko sposób na spędzanie czasu wolnego, ale także przyszły zawód, więc w otoczeniu pięknych lasów odbyły się zajęcia, w czasie których uczennice poznały faunę i florę WPN oraz ukształtowanie terenu parku.

Zawodowo i rekreacyjnie w Wielkopolskim Parku Narodowym

Październik 11, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Ekonomista to także humanista!

Nie od dziś wiadomo, że uczniowie #naMarszalkowskiej to osoby wszechstronnie utalentowane. Niedawno przekonaliśmy się o tym kolejny raz! Z radością informujemy, iż uczennica klasy 2G_1E1 – Wiktoria Andrzejak, uczestniczyła w VI Wojewódzkim Konkursie Literackim Manufaktura Słowa i zajęła I miejsce w kategorii Poezja. Jej wiersze opublikowano w pokonkursowym tomie.

Wiktorii gratulujemy, życzymy nieustającej weny twórczej, a w przyszłości Literackiej Nagrody Nobla.

Październik 11, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Lekcja geografii w terenie

We wrześniu klasy turystyczne 2G_T1 oraz 1T1 wraz z wychowawcami, brały udział w wycieczce do Rezerwatu Przyrody Meteoryt Morasko. Uczestnicy mogli zobaczyć zagłębienia powstałe po uderzeniu meteorytu około 5 tys. lat temu – jest ich sześć, z których jeden (największy) jest obecnie wypełniony wodą. Szlak poprowadził ich też na najwyższą górę w okolicach Poznania – Górę Moraską. Okazało się, że jest to morena czołowa, którą ukształtował lądolód ok. 10 tys. lat temu. Wśród pięknej przyrody i sprzyjającej słonecznej pogodzie pokonano dystans ponad 6 km!


Lekcja geografii w terenie

Październik 10, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

„Polska szkoła plakatu”

Od lat 60/70 XX wieku polska szkoła plakatu, z powodu niezwykle wysokiego poziomu artystycznego, wzbudzała zachwyt i entuzjazm w Europie Zachodniej i na świecie.

„Polska szkoła plakatu” to projekt, który realizowała obecna klasa IV reklamy w roku szkolnym 2019/20 pod okiem p. Beaty Nowak. Podczas realizacji projektu uczniowie zapoznali się z sylwetkami słynnych polskich plakacistów, oraz ich dziełami tworzonymi w różnorodnych technikach plastycznych i graficznych. Obejrzeli także wystawę plakatów online, tworzyli tematyczne prezentacje, infografiki, testy Kahoot, puzzle, zakładki do książek prezentujące dorobek polskiej szkoły plakatu. Zwieńczeniem tej pracy było zaprojektowanie czterech elementów:

– wielkoformatowego plakatu,
- dwustronnej pocztówki,
- zaproszenia
- małej formy graficznej – znaczka pocztowego.

Uczniowie wybierali jeden spośród tematów: Festiwal Plagiatu/Plakat teatralny/Festiwal Muzyki Filmowej. Zobaczcie efekty ich pracy! Być może wśród nich jest kontynuator polskiej szkoły plakatu?

Październik 8, 2020   Komentowanie nie jest możliwe

Fenomenalne starty sportowców ze „Staszica” w Licealiadzie Lekkoatletycznej!

Mamy 4 medale!
1 miejsce – bieg na 110m mężczyzn przez płotki – Jakub Zawodni kl.3i1, czas:17,31s
2 miejsce – bieg na 200m mężczyzn – Maciej Książek, kl.1Ra1, czas: 26,51s
2 miejsce – skok w dal mężczyzn, Mikołaj Grześkowiak kl. 2G_Ra, wynik: 5,37m
2 miejsce – bieg na 400m mężczyzn – Maksymilian Kaczmarek kl.1Ra1, czas: 58,39s
4 miejsce bieg na 800m – Maria Wojtaszek kl. 2G_E1
Gratulujemy!

Październik 6, 2020   Komentowanie nie jest możliwe