Posts from — Październik 2017

Co tam słychać u nietoperzy?

Klasy turystyczne wzięły udział w wycieczce do Międzyrzecza i Szczecina, która odbyła się 28 października br. Pierwszym etapem był Międzyrzecki Rejon Umocniony – fortyfikacje zbudowane przez Niemców w latach 1934-1944. Dużą atrakcją była przejażdżka podziemną drezyną. Międzyrzeckie fortyfikacje to także największe zimowisko nietoperzy  w Europie Środkowej. Kolejnym etapem naszej wycieczki był Szczecin. Podziwialiśmy Zamek Książąt Pomorskich, który zachwycał swą architekturą. Przewodniczka przybliżyła nam barwne dzieje jego mieszkańców – rodu Gryfitów. Spacer po Starówce i Wałach Chrobrego, mimo że pod parasolami i tak dostarczył nam wielu wrażeń.

Co tam słychać u nietoperzy?

Październik 31, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

ZSE prezentuje „dobre praktyki”!

26 października przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział  w I Młodzieżowym Forum „Dobre praktyki kluczem do Twojego sukcesu”  organizowanego w ramach projektu „Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu – wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania”.  Wojciech Nowak i Marta Klimaszyk bardzo profesjonalnie  przedstawili dobre praktyki z zakresu doradztwa zawodowego realizowane w naszej szkole. Na koniec odbyła się debata, w której udział wzięła p. wicedyrektor Emilia Mendak mówiąc o konieczności prowadzenia doradztwa także w szkołach na poziomie ponadgimnazjalnym.

ZSE prezentuje „dobre praktyki”!

Październik 30, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Kolejne doniesienia z Dni Kariery

Kolejne doniesienia z Dni Kariery
Obyły się kolejne spotkania w ramach VI edycji projektu Tydzień SSC/BPO, który realizowany jest przez poznańskie centra usług wspólnych. 25 października gościliśmy przedstawicieli firmy DFDS , która uważana jest za największą firmę logistyczną w Europie Północnej. W Poznaniu swoją siedzibę ma oddział zajmujący się finansami firmy. W zeszłym roku DFDS obchodziła 150 rocznicę istnienia.   [Read more →]

Październik 29, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Co się dzieje w naszej szkole gdy idziecie do domu?

Październik 28, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

E-Europejczycy

Klasy III walczyły o udział w programie Erasmus+ „Aktywni i Skuteczni”, w tym o wyjazd na staże zagraniczne. Jednym z etapów rekrutacji były rozmowy kwalifikacyjne. Aktualności z projektu można śledzić na facebooku.W przygotowaniu jest także blog prowadzony przez uczestników projektu. Jest to już trzeci projekt w ramach programu Erasmus+, który realizuje nasza szkoły. Otrzymaliśmy na jego realizację 150 tys. euro.

E-Europejczycy

Październik 27, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Nauczyciele ZSE nagrodzeni przez Prezydenta Miasta i Kuratora Oświaty!

Nauczyciele ZSE nagrodzeni przez Prezydenta Miasta i Kuratora Oświaty!

Październik 26, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Każdy „fyrtel” ma swojego bohatera!

Zdjęcia naszych uczniów zostały docenione w konkursie Łazęga poznańska, zdobywając III miejsce i wyróżnienie. Już wkrótce będziecie mogli obejrzeć prace kolegów na wystawie pokonkursowej.
A co najważniejsze, za każdym zdjęciem kryją się wzruszające historie, które warte były poznania.

Każdy "fyrtel" ma swojego bohatera!

Październik 25, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Awans piłkarzy ręcznych

23.10.2017r. w Arenie rozegrany został I etap Licealiady Piłki Ręcznej, w którym reprezentacja ZSE zagrała z LO MM i ZSLT. Bardzo dobra gra całego zespołu sprawiła, że obydwa spotkania zakończyły się zwycięstwem ZSE i dały awans do II etapu. Na szczególny podziw i uznanie zasługuje gra Dawida Wojtczaka, który niczym błyskawica mijał obrońców skutecznie realizując każdą akcje. Gra Grzegorza Budnego, egzekutora rzutów karnych, także dziś zachwycała.

Zespół reprezentowali: Dominik Leoszko, Dawid Wojtczak, Grzegorz Budny, Wojciech Filipowski, Artur Rożek, Damian Ignaszczak, Adrian Moskalik, Dominik Brodowski, Miłosz Lisek, Bartłomiej Balawender, Arkadiusz Kurcewicz, Jakub Nowak, Maciej Pietrzak i Oskar Piotrowski.

Październik 24, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Kariera dla informatyków

Kariera dla informatyków

W piątek 20 października klasy II i III informatyczne gościły w ramach Tygodnia Pana Piotra Kuleszę, który pracuje jako FC IT Support Engineer II w Amazon Fulfilment Poland Poznań – Sady. Podczas ponad dwugodzinnego wykładu Pan Piotr przedstawił swoją dotychczasową drogę kariery jako informatyka na różnych płaszczyznach odpowiedzialności IT, począwszy od firmy Auchan, Sanepid Poznań, poprzez Samsung, aż po aktualną funkcję IT Support Engineera w Amazon Polska. Wykład skupił się na szczegółowym przedstawieniu usług oferowanych przez firmę Amazon na świecie oraz roli IT przy tego typu projektach.    [Read more →]

Październik 22, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Kariera dla ekonomistów

20 października klasa 2E2 miała przyjemność gościć w ramach Tygodnia Kariery doktora ekonomii Roberta Sobków, dyrektora Rządowego Instytutu Badawczego Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Podczas godzinnego wykładu zaprezentował nam czym zajmuje się Instytut, jakie są jego zadania oraz w jaki sposób pozyskuje środki finansowe na rozwój Instytutu. Ponadto przekazał nam cenne uwagi dotyczące poszerzania swojej wiedzy i zainteresowań, a także parę wskazówek jak podświadomie wpływać na zachowanie ludzi.

Październik 22, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Kariera w turystyce

19.10.2017 roku uczniowie klas II, III i IV klas turystycznych spotkali się z General Manager z Puro Hotel p. Hanną Betą.
„Jeden zawód wiele możliwości” – tak można określić pracę w branży turystycznej, chociaż najczęściej oczywiście kojarzy się ona z pracą w biurze podróży. P. Hanna Beta opowiedziała o tych możliwościach na podstawie swojej kariery zawodowej – zaczynała od pracy kelnerki, ucząc się – zdobywała coraz większą wiedzę, pracując – coraz większe doświadczenie. Przeszła przez stanowiska dyrektora, prezesa aż do Managera Generalnego. Bardzo dziękujemy za spotkanie!

Kariera w turystyce

Październik 21, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Kariera w reklamie.

18 października, w ramach Dni Kariery, uczniowie klas III reklamy odbyli spotkanie z przedstawicielem Agencji Reklamowej JUST – Maciejem Frankowski. Gość przybył z absolwentem naszej szkoły Mikołajem Kempą, który odbywał praktyki w AR JUST i dostał tam pracę po skończeniu szkoły. Maciej Frankowski zaprezentował sposób obsługi klienta – od briefu aż po wystawienie faktury. Przedstawiona została struktura organizacyjna agencji full service oraz zadania na poszczególnych stanowiskach. Przedstawiciel firmy, na przykładzie własnego doświadczenia, omówił jaką ścieżkę zawodową trzeba przejść, aby obsługiwać klientów zarówno z małymi jak i dużymi budżetami marketingowymi, jakie szkoły należy skończyć, aby pracować w poszczególnych działach agencji.
Mikołaj, absolwent ZSE opowiadał o swoich pierwszych doświadczeniach w nowej pracy i rodzaju studiów jaki rozpoczął.

Kariera w reklamie.

Październik 21, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Kariera w centrach SSC/BPO.

W dniach 16 i 17 X 2017 roku odbyła się VI edycja projektu Tydzień SSC/BPO, którego koordynatorem jest Biuro Inwestorów Urzędu Miasta. W pierwszym dniu gościliśmy w szkole pracowników firmy Rockwool Polska Sp. z o.o. Warsztaty przybliżyły uczniom klas trzecich ekonomicznych specyfikę i organizację pracy w korporacji, zapoznały z historią firmy oraz systemem rekrutacji. Pracownicy firmy motywowali młodzież do nauki języków obcych.
Druga część projektu to wizyta w siedzibie Rockwool Polska Sp. z o.o. w Poznaniu, przy ul. Królowej Jadwigi, w pachnącym jeszcze świeżością nowym biurowcu. Uczniowie mogli przekonać się w praktyce, jak wygląda codzienna praca w centrum, porozmawiać z jej pracownikami. Mieli okazję uczestniczyć w warsztatach przeprowadzonych metodą Whole Brain. Niektórzy byli bardzo zaskoczeni jej wynikami :)

Kariera w centrach SSC/BPO.

Kariera w centrach SSC/BPO.

Październik 20, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Mamy talent do turystyki!

W dniu 17.10 gościliśmy w naszej szkole Pana Maciej Rosa właściciela firmy działającej w branży biur podróży. Pan Maciej opowiedział o pracy pilota, przewodnika, oraz jak krok po kroku założyć swoją firmę turystyczną.
Drugim naszym gościem był Pan Radosław Mróz, prezes zarządu, odpowiedzialny za organizację i kreację firmy Almatur. Pan Radosław opowiedział o obsłudze, doradztwie i sprzedaży produktów firmy. Omówił jak nawiązywać współpracę z branżą turystyczno-hotelarską, jak tworzyć atrakcyjne oferty i dbać i widoczność i rozpoznawalność firmy. Podczas dwugodzinnego spotkania zachęcał młodzież do pracy w w charakterze wychowawców kolonijnych, oraz pilotów.
Bardzo serdecznie dziękujemy naszym Gościom za podzielenie się z nami swoimi zawodowymi doświadczeniami!

Mamy talent do turystyki!

Październik 19, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Pasja i praca – czy można je łączyć?

O sposobach na to, jak łączyć pasję podróżowania z późniejszą pracą zawodową, opowiedzieli zaproszeni goście, pan Tomasz Cylka oraz pani Dorota Rakowicz – dziennikarze Magazynu Turystyki Górskiej ,,N. p. m.’’.
Pan Tomasz Cylka jest redaktorem naczelnym Magazynu, a także wielkim miłośnikiem gór. Podczas spotkania zachęcał uczniów do wzięcia udziału w edukacyjnej imprezie, jaką są coroczne Biwaki w Tatrach. Nasz Gość jest najlepszym przykładem na to, że można łączyć pracę zawodową ze swoją pasją. Obejrzeliśmy krótkie filmiki ze spotkań w górach, co zainspirowało wielu z nas do wzięcia udziału w takiej imprezie. Spotkanie odbyło się dnia 16 października, wzięły w nim udział klasy w zawodzie technik obsługi turystycznej. Nasi Goście przekazali dla Was archiwalne numery Magazynu, które można odebrać w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

Pasja i praca – czy można je łączyć?

Październik 19, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Tydzień Kariery – klasy ekonomiczne

16.10 nastąpiła inauguracja Tygodnia Kariery w naszej szkole. Klasy 3E1, 3E2 oraz klasa 4E2 miały spotkanie z panią biegłą rewident Grażyną Filipiak – właścicielką biura rachunkowego i audytorką, z Panem Piotrem Wyrwą z firmy RSM – doradcą podatkowym oraz z przedstawicielem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski Panem dyrektorem Mariuszem Noworytą.
Tematyka spotkania dotyczyła drogi jaką należy przejść, żeby zostać biegłym rewidentem czy też doradcą podatkowym. Jakie kompetencje, jakie wykształcenia trzeba posiadać?
Goście naszego spotkania podzielili się swoimi przeżyciami nt. „Jak to się stało, że jestem w tym miejscu swojego życia zawodowego?”
Przy okazji usłyszeliśmy wiele miłych słów na temat kompetencji uczniów kończących naszą szkołę i podejmujących pracę w biurach rachunkowych.

Tydzień Kariery - klasy ekonomiczne

Październik 18, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Rozpoczynamy Tydzień Kariery!

W naszej szkole „Tydzień” będzie trwał od 16 października do 10 listopada. W programie liczne spotkania z praktykami biznesu, dyrektorami i pracownikami firm, trenerami i wszystkimi innymi ludźmi, którzy mają ciekawe doświadczenia zawodowe. Nie zabraknie też warsztatów kształcących kompetencje „miękkie”.
A wszystko po to, aby nasi uczniowie mieli dobre przygotowanie do wejścia na rynek pracy.

Rozpoczynamy Tydzień Kariery!

Październik 17, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Dzień Edukacji Narodowej w ZSE

To bardzo szczególny dzień dla naszej społeczności szkolnej – Patron szkoły, Stanisław Staszic, miał ogromne zasługi na polu szerzenia oświaty. Na uroczystości związane z Dniem Edukacji zapraszamy więc nie tylko uczniów ale także emerytowanych dyrektorów szkoły i nauczycieli.

Wręczane są także nagrody dyrektora szkoły  nauczycielom, którzy wyróżnili się szczególnym zaangażowaniem. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Osiedla Grunwald – Południe i Rady Rodziców.

Była to też okazja do wylosowania nagrody wśród uczniów biorących udział w akcji „Sprzątanie brzegów Warty” – otrzymała ją Sandra Wojciechowska.
Uczniowie klasy 2R1, pod opieką p. M. Kiełbowicz przedstawili scenki „Obyś cudze dzieci uczył”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Dzień Edukacji Narodowej w ZSE

Październik 17, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Ping pongowe zmagania rozpoczęte

10 i 11 października odbyły się zawody sportowe Drużynowej Licealiady w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Do kolejnego, drugiego etapu przeszła drużyna dziewcząt z naszej szkoły w składzie: Zofia Gizińska 2R1, Izabela Sołtysiak 2E2, Karolina Steinke1E1 oraz Inez Piątkowiak 1T1.Nasze dziewczyny nie pozostawiły żadnych złudzeń rywalkom i skutecznie pokonały drużynę XXI LO 4:1 oraz Zespół Szkół Handlowych 4:0. Gratulujemy zwycięstwa i liczymy na dalsze sukcesy!

Ping pongowe zmagania rozpoczęte

Październik 16, 2017   Komentowanie nie jest możliwe

Sprawdzian z przewodnictwa turystycznego

Dnia 11.10. klasa 2T1 pod opieką prof. M. Budzicz i prof. E. Lipińskiej odbyła zajęcia praktyczne w terenie na Starym Mieście w Poznaniu, przez które przebiega Trakt Królewsko – Cesarski. Na trasie tej znajdują się zabytki związane z pierwszymi Piastami, pobytem Napoleona Bonaparte oraz Cesarzem Wilhelmem II. Można się na niej zapoznać także z historią rozwoju urbanistyki i architektury: od początków Państwa Polskiego poprzez miasto średniowieczne i epoki późniejsze.
Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i wiedzy z zakresu pilotażu, wcielając się w rolę przewodników po tym Trakcie.

Sprawdzian z przewodnictwa turystycznego

Październik 16, 2017   Komentowanie nie jest możliwe