Posts from — Październik 2018

Firma w Poznaniu podejmuje decyzje o operacjach biznesowych w Chinach!

Uczniowie naszej szkoły już po raz 7 brali udział w projekcie organizowanym przez Biuro Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta „Tydzień SSC/BPO”.  26 października uczniowie klasy 2E1  spotkali się z pracownikami firmy Mexichem Shared Services Europe Sp. z o.o. Jest to jedna z wielu firm działających w najszybciej rozwijającej się branży w Polsce- sektorze nowoczesnych usług biznesowych.
Nasi eksperci przedstawili rozwój tego sektora w Poznaniu a także wskazywali na konieczność znajomości języków obcych, w których centra świadczą usługi. Młodzież mogła również dowiedzieć się o możliwościach praktyk i staży w firmie a także jak zarządzać wolnym czasem.
W drugim półroczu zaplanowana jest wizyta uczniów w siedzibie firmy na ulicy Marcelińskiej.

Firma w Poznaniu podejmuje decyzje o operacjach biznesowych w Chinach!

Październik 29, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Jak zachęcić innych do czytania?

Jednym z pomysłów jest nagrywanie audiobooków. To właśnie robią dziewczyny z ZSE w ramach projektu #cojaczytam. Liczymy na Wasze wsparcie w postaci lajków i oczywiście słuchania.

Zapraszamy na ich profil

Październik 28, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Lekcja ekonomii społecznej

Klasa 1T1 wzięła udział  w spotkaniu w Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”, gdzie uczniowie  dowiedzieli się na czym polega przedsiębiorczość społeczna, jak założyć własną organizację, stać się przedsiębiorczym i rozsądnie pomagać innym. Była to ciekawa lekcja ekonomii społecznej, o której można też przeczytać tutaj

Październik 27, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Projekt „Tydzień BPO/SSC” z firmą IT KONKTRAKT!

W ramach projektu  klasy trzecie informatyczne spotkały się z pracownikiem działu HR firmy IT KONTRAKT, który przedstawił jak budować własną markę jako pracownika oraz przekonywał do nauki języków obcych. 25 października uczniowie odwiedzili siedzibę firmy gdzie zapoznali się z jej działalnością, dowiedzieli się jak napisać prawidłowo swoje CV a także każdy z nich przeszedł rozmowę kwalifikacyjną z pracownikami działu Human Resources. Pracownicy opowiadali o swoich pasjach m.in. o podróżach, które motywują ich do działania.

Projekt „Tydzień BPO/SSC” z firmą IT KONKTRAKT!

Październik 27, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Australia. Kangury czy Opera Sydney?

W dniu 25 października w Zespole Szkół Ekonomicznych uczniowie klas 4T1,4E2,3T1 mogli dowiedzieć się znacznie więcej na temat Australii, a to dzięki spotkaniu z Maksymilianem Kruk (Max Kruk), który urodził się w Poznaniu, ale wyjechał i wychował się w Australii. Obecnie Max pracuje w Mc Radio i prowadzi audycję ”Poznań International”, gdzie przeprowadza wywiady z ciekawymi ludźmi z całego świata. Wykład przeprowadzony został w języku angielskim, co stanowiło dodatkowy atut tego spotkania – młodzież mogła się przekonać o swoich możliwościach i zdolnościach językowych.Max cierpliwie odpowiadał też na dociekliwe pytania uczniów.

Australia. Kangury czy Opera Sydney?

Październik 26, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Oswoić ZUS

ZUS – instytucja, z którą ekonomiści i wszyscy pracujący mają styczność przez całe życie. Klasa 2e2 odwiedzając 22 października siedzibę ZUS przy ul. Starołęckiej skonfrontowała swoją wiedzę teoretyczną z praktyką.

Oswoić ZUS

Październik 23, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Irlandia w pigułce

Uczniowie klasy 1R1 w dniu 19 października wzięli udział w bezpłatnym pokazie filmów w ramach Festiwalu Filmu Irlandzkiego, w małym kameralnym kinie Charlie Monroe na ulicy Rybaki w Poznaniu.  Projekcja poprzedzona była krótkim wstępem wykonanym przez Panią Justynę Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej. Były to krótkie filmy historyczne w formie animacji, klasyki, ironii ukazujące zmagania Irlandczyków po 1916 roku.
Uczniowie zapoznali się z historią tego kraju, ale także mieli okazję posłuchać języka irlandzkiego.

Irlandia w pigułce

Październik 22, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Projekt „Tydzień BPO/SSC z firmą „Bridgestone”

18 października gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli firmy Bridgestone, którzy zapoznali uczniów klas trzecich ekonomicznych z sektorem usług nowoczesnych, przedstawili jakie kompetencje trzeba posiadać, by w nim pracować oraz mocno motywowali do nauki języków obcych. W drugim etapie uczniowie byli z wizytą w nowoczesnym budynku centrum finansowo-księgowego przy ulicy Królowej Jadwigi. Zobaczyli, jak wygląda codzienna praca w centrum, poznali poszczególne działy i stanowiska pracy. Ogromne emocje wzbudził quiz przygotowany przez pracowników firmy.
Dziękujemy pracownikom obu firm za przekazanie cennych informacji i podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Koordynator projektu Dorota Borek

Projekt „Tydzień BPO/SSC z firmą „Bridgestone”

Październik 21, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Jarocin – symbol wolności jednostki, wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie…

18 października uczniowie klasy 2R1 wzięli udział w warsztatach „Wolność, po co nam wolność ” oraz w questingu edukacyjnym zorganizowanych na terenie Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie. W czasie warsztatów poznali mechanizm działania cenzury i wcielili się w rolę muzyków z lat 80- tych, którzy tworząc teksty utworów omijali niewygodne słowa. Wystawę o historii polskiego rocka uczniowie poznali w czasie questów. Podzieleni na drużyny, dzielnie szukali odpowiedzi na pytania dotyczące realiów życia młodzieży w latach 80-tych. Wnętrza Spichlerza Polskiego Rocka zrobiły duże wrażenie, a szczególnie pomieszczenie umożliwiające słuchania płyt.

Jarocin - symbol wolności jednostki, wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie...

Październik 21, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Monopoly Poznań jest już na Marszałkowskiej!

W ubiegłym roku szkolnym walczyliśmy o to, aby nasza szkoła znalazła się na planszy Monopoly Poznań.  Niestety nie udało się  ale  dostaliśmy nagrody za udział w tym konkursie – 3 komplety nowego poznańskiego wydania Monopoly!

Monopoly Poznań jest już na Marszałkowskiej!

Październik 20, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Ludzie są dobrzy, bądź źli. Pochodzenie, wyznanie, światopogląd – nie mają znaczenia…

Nasza szkoła miała przyjemność uczestnictwa w niezwykle wzruszającym wydarzeniu, jakim było osłonięcia pamiątkowej tablicy na  skwerze  imienia Ireny Sendler, znajdującego się przy ulicy Stawnej w Poznaniu. Uczniowie ZSE, Oliwia Kulas oraz Hubert Jeżewski wspaniale poprowadzili uroczystość, na którą przybyli liczni goście, w tym panie nagrodzone tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Jednym z najbardziej poruszających momentów był występ zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej im. Leopolda Kozłowskiego Kleinmana – Aleksandry Idkowskiej. Postawa Ireny Sendlerowej, która z narażeniem życia ratowała żydowskie dzieci i przepiękna pieśń –modlitwa sprawiły, że umilkł zgiełk miasta, a na twarzach uczestników uroczystości pojawiło się ogromne wzruszenie.

Październik 19, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Awans piłkarek ręcznych ZSE

18 października w Arenie został rozegrany I etap Licealiady Piłki Ręcznej Dziewcząt, w którym reprezentacja ZSE zmierzyła się z ZS Mechanicznych i LO MM i awansowała do kolejnego etapu.

Trenerem zawodniczek jest p. A. Rozalska.

Październik 19, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Piłeczka pingpongowa w grze

Kilka dni temu czasie odbył się I etap Drużynowej Licealiady w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Pewne zwycięstwo w trójmeczu zdobyła nasza reprezentacja dziewcząt, pokonując przeciwniczki z Zespołu Szkół Gastronomicznych 4:1 oraz 14 LO 4:0. Tym samym, „Ekonomik Girls Team” awansuje do II etapu, zwiększając swoje szanse na wymarzone Mistrzostwo Poznania.
Równie waleczna okazała się drużyna męska ZSE, jednak pomimo łatwego zwycięstwa nad Zespołem Szkół Elektrycznych nr 2 4:0, uległa gospodarzowi turnieju LO MM 2:4.
Gratulacje dla obu pingpongowych ekip, a dziewczętom życzymy dalszych sukcesów!
Trenerka: Karolina Baranowska

Październik 18, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Absolwenci wracają do ZSE!

Cieszymy się, że w ramach Dni Kariery odwiedzają nas absolwenci, którzy dzielą się doświadczeniami z młodszymi kolegami. Klasy I ekonomiczne odwiedził Dominik Szymkowiak, absolwent 2013, który jako laureat Turnieju Talentów Akademia Księgowego wygrał staż wakacyjny w IKEA BSC i pozostał tam jako pracownik po zakończeniu tego stażu. Dominik (a właściwie już Pan Dominik) podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z tym, jak młody człowiek postrzega przedmioty ekonomiczne, mówił o tym, że warto podejmować wyzwania i startować w konkursach i olimpiadach. Zwrócił też uwagę na to, że każdy musi sam odnaleźć własne miejsce na zawodowej mapie i zdecydować czy lepsza dla niego jest praca w małej firmie czy korporacji, rozważając wady i zalety każdej z opcji. Mówił też o odpowiedzialnym zarządzaniem czasem wolnym i czasem pracy.

Absolwenci wracają do ZSE!

Październik 18, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Medale dla ZSE

Po roku przerwy reprezentacja Unihokeja Chłopców powróciła na podium zajmując III miejsce w Poznaniu. Pełna mobilizacja i kontrola każdej akcji w meczu z 8 LO pozwoliła nam wygrać spotkanie wynikiem 4:1, co w ostatecznym rozrachunku przesądziło o końcowej klasyfikacji dla ZSE. Królem strzelców został dziś Janek Krencisz, który łącznie strzelił 4 bramki, 3 bramki na koncie miał Maciej Pietrzak a 1 bramkę Dawid Urbaniak. Dziękuję bramkarzowi za skuteczną obronę bramki oraz wszystkim zawodnikom, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do dzisiejszego sukcesu.
Trenerka: A. Rozalska

Medale dla ZSE

Październik 18, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Oni będą współtworzyć naszą rzeczywistość biznesu!

- tak podsumował spotkanie z uczniami kl. III w zawodzie technik organizacji reklamy p. Wojciech Wrociński, właściciel firmy Reklamowy Gadżet. Spotkanie odbywało się w ramach trwających w ZSE Dni Kariery i było okazją do zadania wielu pytań związanych z branżą reklamową i funkcjonowaniem agencji. Dziękujemy za wsparcie w kształceniu młodych adeptów reklamy!

Oni będą współtworzyć naszą rzeczywistość biznesu!

Październik 17, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Kariera a Koło Szczęścia

Koło szczęścia
W dniu 16 października 2018 roku w ramach Dni Kariery klasy czwarte w zawodzie technik ekonomista spotkały się z Panem Grzegorzem Olczakiem – Dyrektorem Makroregionu w Everest Finanse S.A. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Bądź architektem swojego szczęścia”.

Pan Grzegorz podzielił się z nami sposobem, w jaki sposób należy kierować swoim życiem, aby osiągnąć sukces i satysfakcję z własnego życia.   [Read more →]

Październik 17, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

IV miejscu w Poznaniu w Licealiadzie Unihokeja!

Do samego końca ważyły się losy, kto stanie na podium w poznańskiej „Arenie”. Po zakończonych meczach rezultaty naszych spotkań przedstawiały się następująco: zespołowi, który został mistrzem (LO MM), uległyśmy jedną bramką wynikiem 0:1, z dzisiejszym wicemistrzem (5 LO) wygrałyśmy 5:1 a z zespołem, który zajął III miejsce nasze zawodniczki przegrały 1:6. Dziękujemy dziewczętom za wolę walki i chęć zwycięstwa.
Trenerka: A. Rozalska

IV miejscu w Poznaniu w Licealiadzie Unihokeja!

Październik 15, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Dni Kariery wystartowały!

Klasa II w zawodzie technik organizacji reklamy rozpoczęła Dni Kariery od spotkania z dyrektorem telewizji WTK. Panią Małgorzatę Jarząbek gościliśmy w naszej szkole już kolejny raz. Opowiadała o swojej ścieżce zawodowej, doświadczeniach zdobytych w mediach: w Głosie Wielkopolskim, telewizji lokalnej WTK. Na podstawie case study firmy uczniowie wypełniali brief kreatywny i tworzyli pomysły na przekaz reklamowy firmy.

Dni Kariery wystartowały!

Październik 14, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Szacun dla zawodowców!

To hasło towarzyszy Arenie Zawodów – imprezie promującej kształcenie zawodowe. Nie mogło i nas tam zabraknąć. Arena Zawodów nie promuje poszczególnych szkół, promuje zawody. Stąd też nasza obecność aż na trzech „wyspach” zawodów”:
- ekonomia i administracja (technik ekonomista)
- nowe technologie IT (technik informatyk)
- handel, turystyka, reklama (technik organizacji reklamy, technik obsługi turystycznej)
W organizacji wyspy ekonomicznej, której nasza szkoła była koordynatorem, podobnie jak w poprzednim roku, wsparł nas Narodowy Bank Polski. Uczestnicy Areny mogli więc porozmawiać z pracownikami banku na temat zabezpieczeń banknotów, sprawdzić je w testerze banknotów. rozwiązywali też krzyżówki o tematyce ekonomicznej. Mieli też okazję wystawić swoją pierwszą w życiu fakturę, czy nauczyć się obsługiwać urządzenia biurowe. Podobnie i na innych wyspach kandydaci mogli zapoznać się ze specyfiką zawodów, wypróbować swoje umiejętności np. w składaniu komputerów. Dziękujemy p. Dorocie Borek i p. Martynie Dzwoniarek – koordynatorkom wyspy ekonomicznej, wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w obsługę „wysp” zawodów.

arena2

arena1

Październik 12, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

U nas – całe godziny kodowania

„Nieważne kim jesteś ani skąd pochodzisz, każdy może zostać uczestnikiem Godziny Kodowania”
W dniu 10.10.18 uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyli w CodeWeek w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Przez 6-godzin wspólnie poznawaliśmy tajniki robotyki, algorytmów i programowania, budowaliśmy i programowaliśmy roboty LOFI Robot oraz Photon –robot interaktywny. Kodowaliśmy także  nasze pierwsze gry i programowaliśmy w języku C++.
Zajęcia okazały się niepowtarzalną okazją do spotkania młodych ludzi, który chcą się uczyć i wzajemnie się inspirować. Dlatego nie mówimy Wam dowiedzenia, ale do zobaczenia za rok!!!
Zajęcia prowadzili: p. A. Karwowska i p. P. Głowacz

U nas – całe godziny kodowania

U nas – całe godziny kodowania

Październik 11, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

III miejsce w aktywności

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie naszej szkoły brali udział w XV edycji turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” . W kategorii- „najwyższy wskaźnik aktywności szkoły” w etapie rejonowym zajęliśmy III miejsce. Pamiętaj – Oddając krew ratujesz życie! Dziękujemy i gratulujemy wszystkim Krwiodawcom!

III miejsce w aktywności

Październik 9, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Październik miesiącem różowej wstążki

„Co roku ponad 18 000 kobiet słyszy z ust lekarza diagnozę: RAK PIERSI. Co roku ponad 6 000 kobiet umiera z powodu tego nowotworu. Prawie 10% z nich to Wielkopolanki.”
Nie chcemy, aby były to nasze uczennice, ich matki, siostry i babcie. Dlatego w piątek 5 października zorganizowaliśmy wspólnie z Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu akcję profilaktyczną. Podczas spotkania ze specjalistą panią Agnieszką Jędrzejczak nasze uczennice dowiedziały się jak zbadać swoje piersi (mogły to przećwiczyć na fantomie) i jak o siebie dbać, aby uniknąć nowotworu.
W tym roku szkolnym było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie dotyczące profilaktyki nowotworów. Kolejne, zarówno dla dziewcząt jak i chłopców już niebawem.

Październik miesiącem różowej wstążki

Październik 9, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Niemiecki w praktyce!

W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, a dzięki wizycie dwóch nauczycieli z naszej partnerskiej szkoły Max-Weber-Berufskolleg z Düsseldorfu Pani Miriam Hermes-Krams oraz Pana Benno Eschweiler mogliśmy ten DZIEŃ świętować cały tydzień!
Goście obserwowali nasze lekcje i prowadzili zajęcia w języku angielskim i niemieckim w klasach 3e2, 2e1, 3i1, 3r1, 3t1, 4e1.
Uczniowie mogli na zajęciach poznać bliżej naszych gości, zadawali pytania dotyczące Niemiec, niemieckiej szkoły, kultury i ciekawostek historyczno-geograficznych. Poza tym mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych niemieckich smakołyków a co najważniejsze – mogliśmy świetnie sprawdzić się w komunikacji w języku obcym:) Takie praktyczne zajęcia bardzo lubimy.

Niemiecki w praktyce!

Październik 8, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Przez Istrię do Wenecji – wycieczka klas turystycznych

Przez Istrię do Wenecji - wycieczka klas turystycznych

W dniach 29.09-06.10 klasy turystyczne: 2T1, 3T1, 4T1 uczestniczyły w wycieczce po wybranych krajach Europy. W Austrii odwiedziliśmy Wiedeń, Salzburg i Hallstatt, gdzie adrenalinę podniósł nam wjazd kolejką na słynną platformę widokową Skywalk. W Słowenii odbyliśmy wędrówkę po Wąwozie Vintgar oraz nad Jeziorem Bohinskim- największym zbiornikiem wodnym w Triglavskim Parku Narodowym.   [Read more →]

Październik 7, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Informatycy i ekonomiści świetni także w sporcie!

We wtorek 2 października 2018 na Stadionie Golęcin w Poznaniu odbyła się coroczna Licealiada Lekkoatletyczna. Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów w 14 konkurencjach biegowych i technicznych. Pomimo licznej i mocnej ekipy przeciwników z wielu szkół ponadgimnazjalnych, zdobyliśmy 2 medale: złoty – w biegu na 110m przez płotki, który wywalczył Jakub Zawodni z klasy 1i1, z czasem 17,18s oraz brązowy w skoku w dal, który zdobyła Laura Sotkiewicz z 3i2, z wynikiem 4,19m. Laura startowała również w biegu na 100m kobiet – pobiła swój rekord życiowy z ubiegłorocznych zawodów i w biegu finałowym zajęła 4 miejsce z czasem 14,28s. Do finału w swoich konkurencjach dostali się także: Kinga Ratajszczak z 3E2 – pchnięcie kulą oraz Maciej Pietrzak z 2i1 w rzucie oszczepem, kończąc rywalizację w pierwszej ósemce.
Gratulujemy wszystkim reprezentantom! Trenerka: Karolina Baranowska

Informatycy i ekonomiści świetni także w sporcie!

Październik 5, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

ZSE w gronie najlepszych szkół w Wielkopolsce!

Z przyjemnością Was informujemy, że nasza szkoła została bardzo wysoko oceniona w konkursie „Wielkopolska Szkoła Roku”, organizowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i zdobyła wyróżnienie jako jedna z 10-ciu szkół w Wielkopolsce! Ocenie podlegały m.in.: współpraca z lokalnym środowiskiem, instytucjami krajowymi i zagranicznymi modelowanie wzorca osobowego, krzewienie tradycji patriotycznych i lokalnych, promowanie Wielkopolski, kreatywność i innowacyjność.

ZSE w gronie najlepszych szkół w Wielkopolsce!

Październik 3, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Siatkówka na zakończenie Europejskiego Tygodnia Sportu!

29 września był Dniem Sportu ZSE w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, ale był również Świętem Siatkówki w naszej szkole. Turniej siatkówki drużyn mieszanych, w ramach współzawodnictwa poziomów klas, był wydarzeniem nie tylko sportowym, ale również integracyjnym. Drużyny, tworzyły się i poznawały dopiero na meczu a mimo to prezentowały bardzo dobry poziom, a współpraca poszczególnych graczy sprawiała wrażenie wieloletniej przyjaźni.
Końcowa klasyfikacja: I miejsce – klasy III, II miejsce – klasy II, III miejsce – klasy IV, IV miejsce – klasy I
Trenerka: Magdalena Nietz

Siatkówka na zakończenie Europejskiego Tygodnia Sportu!

Październik 3, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Nożna koedukacyjna czyli turniej drużyn mieszanych

W piątek 28 września na boisku przy Zespole Szkół Ekonomicznych został rozegrany Turniej Piłki Nożnej Drużyn Mieszanych zorganizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Drużyny składały się z 2 dziewcząt i 4 chłopców.
W rywalizacji wzięły udział reprezentacje klas I, II, III i IV. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Zwycięstwo odniósł zespół poziomu kl. IV Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Nożna koedukacyjna czyli turniej drużyn mieszanych

Październik 2, 2018   Komentowanie nie jest możliwe

Projekt „Jestem jak z obrazka!”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Jestem jak z obrazka” w holu szkoły. Można zobaczyć  na niej obrazy wielkich mistrzów malarstwa i nas – uczniów z klasy 4R2 ucharakteryzowanych na postaci z tych dzieł.  Podczas sesji zdjęciowej oraz obróbki technicznej teł obrazów na zajęciach z projektowania kampanii reklamowej nie tylko doskonaliliśmy swoje umiejętności w zawodzie, rozwijaliśmy kreatywność, pobudzaliśmy swą inwencję twórczą i wyobraźnię, ale i świetnie się bawiliśmy.

Październik 1, 2018   Komentowanie nie jest możliwe