Posts from — Październik 2019

„Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat”

Nasza wspólna historia…
Podsumowanie projektu wymiany kulturalnej Poznań – Raanana (Izrael), choć jeszcze nie jego zakończenie, odbyło się 25 października w Urzędzie Miasta Poznania a szczególnego charakteru temu wydarzeniu nadał fakt, że równocześnie mieliśmy wielki zaszczyt uczestniczyć w uroczystości nadania medali „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.
To wyjątkowe odznaczenie przyznawane jest osobom, które podczas II wojny światowej – z narażeniem własnego życia – ratowały Żydów.
W tej wzruszającej uroczystości uczestniczyli Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. Po wręczeniu medali uczniowie 4 poznańskich szkół i 2 z Ranaana podsumowali realizację wspólnego projektu.
Na zakończenie tej uroczystości uczestnicy projektu odśpiewali wspólnie piosenkę w języku polskim i hebrajskim, a wcześniej swoje umiejętności wokalne jak zwykle wspaniale zaprezentowały Karolina Steinke i Ewelina Króliczak.
To uroczyste podsumowanie projektu uświadomiło, w jak wspaniałych czasach żyjemy, gdy możemy otwarcie gościć przyjaciół z Izraela w naszych domach i pokazywać im radosne oblicze naszego miasta.
W projekcie brali udział uczniowie z „Mor Metro-west” High School i „Ostrovsky” High School w Izraelu oraz VIII LO, ZSO nr 2, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Komunikacji.

"Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat"

Październik 29, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Zakodowani #naMarszalkowskiej!

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek organizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, Centrum Projektów Polska Cyfrowa i NASK-PIB (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy).
Przez cały dzień „Programiści CODEWEEK”:
- tworzyli własne skrypty i programy w środowisku programistycznym Scratch, czy też z wykorzystaniem języka programowania Java Script, PHPH, Python
- rozwijali umiejętność algorytmicznego myślenia wykonując zadania na platformie code.org oraz z wykorzystaniem generatora kodów na stronie www.nowoczesnenauczanie.edu.pl
- konstruowali i programowali roboty z klocków Lofi Robot.
Europejski Tydzień Kodowania to wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie uczniów w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

kodowanie

Październik 28, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Patron=opiekun

W tym roku szkolnym aż dwie klasy pierwsze w zawodzie technik rachunkowości zostały objęte patronatem firm.
Klasa G_1Ra1 będzie poznawać Patronów odwiedzając ich siedziby. W pierwszej kolejności uczniowie mieli przyjemność odwiedzić Bridgestone Europe NV/SA – centrum finansowe międzynarodowego producenta wyrobów gumowych i opon. Biura japońskiego koncernu mieszczą się na powierzchni ponad 2 tys. m.kw. w poznańskim „Maratonie”.
Bridgestone SSC w Poznaniu jest europejskim centrum świadczącym usługi biznesowe w obszarze finansowo-księgowym, prawnym i zarządzania zasobami ludzkimi dla spółek Bridgestone w Europie.
Wzmocnieni kubkiem aromatycznej kawy i herbaty, uczniowie zapoznali się z zadaniami poszczególnych działów centrum, poznali procesy zachodzące w firmie, mieli możliwość zapytania o wykształcenie konieczne do zatrudnienia. Szczególną uwagę zwrócili na wymagania językowe, ponieważ obsługa partnerów biznesowych w firmie odbywa się w 6 językach.
Nie zabrakło też sprawdzianu wiedzy o firmie, który przygotowali sympatyczni pracownicy Bridgestone. Na zakończenie wizyty – podziwianie widoku Poznania z dachu biurowca „Maraton”

Patron=opiekun

Październik 28, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Drodzy absolwenci, rodzice naszych uczniów, sympatycy szkoły!

Edukacja zawodowa zależy nie tylko od szkoły, możecie mieć w niej ogromny udział, przyjmując uczniów na praktyki zawodowe do firm, w których pracujecie lub jesteście ich właścicielami. Być może w ten sposób zyskacie przyszłego rzetelnego pracownika do swojej firmy?
A jeżeli nie Wy, to może Wasi znajomi?
Praktyka dla firmy i dla ucznia jest bezpłatna
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu mailowego, Wasza wiadomość zostanie przekazana do kierownika szkolenia praktycznego.
email: zse@zsepoznan.pl

Drodzy absolwenci, rodzice naszych uczniów, sympatycy szkoły!

Październik 27, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Afera #naMarszalkowskiej!

W ramach Tygodnia Kariery odbyło się spotkanie z szefem Działu Promocji i Reklamy studenckiego Radia Afera Bartłomiejem Nowakiem. Na spotkaniu obecni byli uczniowie klasy 3R1 oraz 2E2.
Gość opowiadał o specyfice pracy w rozgłośni radiowej, pracy dziennikarza. Omawiane były dokumenty, ułatwiające współpracę pomiędzy reklamodawcą a radiem, co z pewnością przyda się przyszłym specjalistom od reklamy.

Afera #naMarszalkowskiej!

Październik 27, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

„Praca nad sobą kluczem do kariery – czyli jak wzmacniać kompetencje miękkie”

Ten temat klasie trzeciej reklamy z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Poznaniu zaprezentowała dr Katarzyna Majchrzak Certyfikowany Coach Trener i Mówca The John Maxwell Team, Trener Przywództwa i Coach w Key2Mindset w ramach akcji Global Youth Initiative.

Podczas tych zajęć młodzież dowiedziała się, że pomimo wszelkich niedoskonałości wszyscy są wyjątkowi i stanowią cenną wartość dla innych. Mając to na uwadze, można budować pewność siebie i rozwijać codzienne nawyki, które pomogą utrzymać swój pozytywny wizerunek.

Zajęcia miały charakter warsztatowy. Uczniowie odpowiedzieli na wiele kluczowych pytań dotyczących istotnych cech osobowości, wypełnili swoje koło życia oraz nauczyli się, jak podejmować codzienne decyzje w oparciu o pozytywne cechy swojego charakteru, jak zachować w zgodzie własne działania i wartości oraz osiągnąć osobisty sukces.

Po zakończeniu warsztatów każdy uczestnik otrzymał certyfikat The John Maxwell Team Global Youth Initiative.

"Praca nad sobą kluczem do kariery - czyli jak wzmacniać kompetencje miękkie"

Październik 26, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Nowe oblicze księgowości…

W ramach 8 edycji projektu „Tydzień BPO/SSC” odwiedzili naszą szkołę pracownicy firmy Rockwool Global Business Service Center, którzy zapoznali uczniów klasy 3E1 z pracą w nowoczesnym centrum finansowo-księgowym.
Branża BPO/SSC to prężnie rozwijający się sektor a absolwenci naszej szkoły mają tam duże szanse zatrudnienia.
Oprócz spotkania w szkole uczniowie mieli również możliwość odwiedzenia siedziby firmy, gdzie wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez pracowników działu digital. Tematem przewodnim był trening umiejętności miękkich, coraz bardziej cenionych przez pracodawców.
Miłą niespodzianką były dla uczniów prezenty otrzymane na zakończenie wizyty.
Koordynator projektu: Dorota Borek

Nowe oblicze księgowości… Nowe oblicze księgowości… Nowe oblicze księgowości…

Październik 25, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Awans uczniów „Staszica” do II etapu Licealiady unihokeja chłopców!

Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy sukcesów w kolejnym etapie!

Awans uczniów „Staszica” do II etapu Licealiady unihokeja chłopców!

Październik 24, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Kariera dla księgowych!

Serdecznie dziękujemy naszym Gościom ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski: Mariuszowi Noworycie, Grażynie Filipiak i Piotrowi Wyrwa za coroczne wspieranie i motywowanie do rozwoju przyszłych księgowych z naszej szkoły #TydzieńKariery trwa!

W pierwszej części spotkania Dyrektor Stowarzyszania  Mariusz Noworyta przedstawił działalność Stowarzyszenia. Następnie Członkini Zarządu Grażyna Filipiak przedstawiła  możliwości rozwoju w zawodzie księgowego oraz opowiedziała o własnej ścieżce kariery. W trzeciej części spotkania doradca podatkowy Piotr Wyrwa przybliżył uczniom zawód doradcy podatkowego.

Kariera dla księgowych!

Październik 24, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Zostań wolontariuszem WOŚP!

Osoby, które pragną wesprzeć WOŚP w XXVIII Finale (12.01.2020) proszone są o wypełnienie zgłoszenia i przekazanie wraz ze zdjęciem w nieprzekraczalnym terminie do 30 października do p. Małgorzaty Lewandowskiej osobiście.

Druk powinien być uzupełniony czytelnie, drukowanymi literami przez Wolontariusza oraz podpisany przez niego i osobę za niego prawnie odpowiedzialną (w przypadku osób niepełnoletnich).

Zostań wolontariuszem WOŚP!

Październik 23, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Odlotowo na Bałkanach!

W terminie 28.09- 06.10.2019r., uczniowie klas turystycznych odwiedzili kraje bałkańskie. Program wycieczki realizowany był w kilku krajach: obejmował Węgry, Macedonię Północną, Albanię oraz Chorwację.
Co zapamiętali? Trzy stolice: Budapeszt, Skopje, Tiranę; różnorodność religijną ludności Bałkanów (odwiedziliśmy kościoły katolickie, cerkwie, meczety), piękne miejscowości na wybrzeżu Albanii, w których mimo letniej temperatury dochodzącej do 30◦ C, było niewielu turystów; wszechobecne góry, gdzie nadal osły służą do transportu towarów.
Ostatnie dwa dni upłynęły na podziwianiu trzech miast chorwackich z obiektami wpisanymi na listę UNESCO: Dubrownika, Trogiru i Splitu. Wizyta w mniej znanych zakątkach Europy miała posmak egzotyki i pozwoliła docenić możliwość sprawnego przejazdu przez państwa strefy Schengen czy brak dodatkowych opłat za rozmowy telefoniczne na terenie Unii Europejskiej.

Odlotowo na Bałkanach!
Galeria zdjęć

Październik 22, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Konkurs „Pokażcie jak Wasza szkoła może być eko!”

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w ciekawym konkursie „Eko Challenge” przygotowanym przez Komputronik. Do wygrania atrakcyjne nagrody dla uczniów jak i dla szkoły.
Co zrobić by wziąć udział w konkursie?
Wystarczy zebrać grupę osób, nagrać krótkie video prezentujące odpowiedź na pytanie: „Co Wasza szkoła może zrobić, aby być eko?” i przesłać je do Fundacji Komputronik przez dedykowany formularz (dostępny na stronie www poniżej).
Konkurs startuje 14 października 2019 r., potrwa do 17 listopada 2019. Fundacja wybierze i nagrodzi trzy najlepsze filmy. Jury będzie oceniało m.in. oryginalność przedstawienia tematu, pomysłowość i kreatywność twórców, a także jakość wykonania filmiku.

Nagrodami w konkursie będą karty podarunkowe i bidony Brita dla uczniów oraz ekologiczne rozwiązania technologiczne dla szkół – oczyszczacze powietrza, dzbanki filtrujące. Szkoła, której zespół zdobędzie pierwsze miejsce otrzyma dodatkowo 10 000 zł na zakup sprzętu elektronicznego w Komputronik.
Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronach:
https://aktualnosci.komputronik.pl/74788-pokazcie-jak-wasza…
https://fundacjakomputronik.pl/konkurs/
Ania Domeradzka

Konkurs „Pokażcie jak Wasza szkoła może być eko!”

Październik 22, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Tydzień Kariery!

Od 21 października rozpoczynamy Tydzień Kariery, a nawet tygodnie kariery, bo na Marszałkowskiej odwiedzają nas goście jeszcze w listopadzie, opowiadając nam o swoich pasjach, swojej profesji i swoim powołaniu. Program w tym roku jest szczególnie interesujący!

Tydzień Kariery!

Październik 21, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Awans Dziewcząt do II etapu Licealiady Unihokeja

Dokładne podania, profesjonalne budowanie akcji gry i skuteczne strzały, tak można podsumować dzisiejsze zmagania naszych dziewcząt w meczach z 2 LO i 6 LO. Pierwsze dwa strzały, otwierające wynik spotkania z 2LO należały do Sary Małeckiej. Kolejnymi zajęła się nowo powołana kapitan zespołu – Julia Osses. I to właśnie Ona w pełni pokazała nam dzisiaj swój mistrzowski poziom gry zdobywając najwięcej bramek.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje także zaangażowanie Oliwii Sepioł, Joanny Wojteckiej, Zofii Szeląg i Dominiki Kuberki.
Zespół reprezentowały: Julia Osses, Sara Małecka, Joanna Wojtecka, Oliwia Sepioł, Zofia Szeląg, Dominika Kuberka, Agata Cichońska, Weronika Kołodziej i bramkarka Julia Bartkowiak.
Gratuluję i życzę zwycięstwa na kolejnym etapie – A. Rozalska

Awans Dziewcząt do II etapu Licealiady Unihokeja

Październik 19, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Co słychać u absolwentów?

Lubimy sobie zajrzeć czasami do naszych absolwentów i zobaczyć, co porabiają… Absolwent klasy reklamy, Łukasz Ślebodziński, studiuje teraz na Uniwersytecie Artystycznym na wydziale grafiki/projektowania graficznego, na który dostał się z pierwszą lokatą z rysunku <3
Możecie przejrzeć Jego portfolio i zobaczyć nad czym teraz pracuje, doskonaląc swoje umiejętności :)
Zaglądajcie też na Jego instagrama: www.instagram.com/slebodzinski
https://www.artstation.com/lukaszlebodziski

Co słychać u absolwentów?

Październik 19, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Siatkarki na podium!

Dziewczęta „Staszica” wzięły udział w I etapie Licealiady, połączonym jednocześnie z Turniejem Piłki Siatkowej im. Macieja Frankiewicza.
To pierwszy mecz w tym roku szkolnym i w nowym, odmłodzonym składzie. Turniej stał na wysokim poziomie, gdyż w we wszystkich grających drużynach znalazły się zawodniczki czynnie trenujące w klubach. Siatkarki „Staszica” wywalczyły zaszczytne trzecie miejsce a jedną z najlepszych siatkarek turnieju została Wita Lis, uczennica klasy G_1RA1.
Gratulujemy i życzymy siatkarkom dalszych sukcesów.

Siatkarki na podium!

Październik 18, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Klasa G_1R1 poznaje granice swoich możliwości!

Super ciekawe i inspirujące spotkanie uczniów klasy I reklamy z panią Karoliną Kieliszewską, menedżerem zespołu sprzedaży i rekruterem! Było o poszukiwaniach swojej drogi zawodowej i trudnych pytaniach, na które sobie trzeba w życiu odpowiedzieć…
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Postaw na Przedsiębiorczość organizowanego przez grupę uczniów biorących udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii.

Klasa G_1R1 poznaje granice swoich możliwości!

Październik 16, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Lekcja WOS – konkurs Wiedzy o Szkole

Dzień Edukacji Narodowej to ten dzień, kiedy szczególnie docenia się pracę pedagogów i pracowników szkoły. W naszej szkole, oprócz tradycyjnej uroczystości, uczniowie i nauczyciele wzięli udział w konkursie WOS – Wiedzy o Szkole, który zakończył się, po zaciętej walce, zwycięstwem uczniów.
Dyrektor szkoły wręczył także wyróżniającym się nauczycielom nagrody za ich zaangażowanie a akademię uświetniła swoim występem Karolina Marcinkowska z klasy 3R1.
W imieniu rodziców życzenia pedagogom złożył przewodniczący Rady Rodziców p. Rafał Beśka, podkreślając, że w swojej codziennej pracy nauczyciele zawsze mogą liczyć na wsparcie rodziców.

Lekcja WOS - konkurs Wiedzy o Szkole Lekcja WOS - konkurs Wiedzy o Szkole Lekcja WOS - konkurs Wiedzy o Szkole

Październik 15, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Dzień Edukacji Narodowej

Jest taki prezent, który może podarować nauczycielom każdy z Was
- uczenie się! Możecie wręczać go każdego dnia!:)
Nauczycielom życzymy satysfakcji z pracy – nie ma drugiego takiego zawodu, gdzie tak wiele czasu i sił poświęca się cudzym dzieciom…
To także święto wszystkich pracowników szkoły – paniom z sekretariatu, administracji, paniom i panom z obsługi szkoły – serdecznie dziękujemy!

Dzień Edukacji Narodowej

Październik 14, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Wasz głos – Wasza przyszłość!

Samorząd Uczniowski ZSE zachęca do udziału w wyborach 13 października.

Wasz głos - Wasza przyszłoś

Październik 9, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Idź Do Przodu – Życie Pasja Inspiracja

To nazwa firmy naszego Gościa ale także motto dla każdego z Was! Spotkanie z Jan Paweł Tomaszewski to była prawdziwa inspiracja do przedsiębiorczego działania, pokaz wzorcowej komunikacji i sztuki wystąpień publicznych
Gość wystawił także receptę na sukces w biznesie i w życiu osobistym – uważnie odmierzyć następujące składniki:
- siła charakteru,
- koncentracja na celu,
- Twoja marka – to co reprezentujesz sobą,
- relacje z innymi,
- drobiazgi, które mają znaczenie..
Zaglądajcie na profil Idź Do Przodu – Życie Pasja Inspiracja, na Instagrama i na LinkedIn – z pewnością posłużą Wam do rozwoju osobistego
Tak działają Zwolnieni z Teorii w projekcie Postaw na Przedsiębiorczość!

Październik 8, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Awans piłkarzy ręcznych „Staszica”do II etapu Licealiady!

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Awans piłkarzy ręcznych „Staszica”do II etapu Licealiady!

Październik 7, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Wyróżnienie dla Mateusza Stanisławskiego!

To piękna wiadomość na początek nowego tygodnia! Mateusz otrzymał wyróżnienie specjalne w konkursie fotograficznym „Autoportret”, organizowanym przez Łazęga poznańska.
Serdecznie gratulujemy!
Zdjęcie ze strony www.facebook.com/lazegapoznanska

Wyróżnienie dla Mateusza Stanisławskiego!

Październik 7, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Nie migaj się! Zacznij „migać”!

Zapisy na kurs języka migowego! Znajomość języka migowego może być Twoim atutem podczas rekrutacji na stanowiska związane z obsługą klienta!

Nie migaj się! Zacznij "migać"!

Październik 6, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Andrzej Różański naszym gościem!

Mówi o sobie: „Jestem Trenerem Wystąpień Publicznych oraz praktykiem biznesu, ekspertem pracującym z pasją, entuzjazmem oraz poczuciem humoru.
Specjalizuję się w szkoleniach managerskich w zakresie przemawiania, prezentacji, wystąpień publicznych, autoprezentacji, oraz w szkoleniach trenerskich”.
Podczas spotkania swoje umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne doskonaliła klasa 3R1.
Spotkanie zorganizowali uczestnicy projektu „Postaw na Przedsiębiorczość” realizowanego w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii
Więcej informacji o gościu: Akademia Przemawiania ARBIZ oraz tutaj: http://www.arbiz.pl/trener-wystapien-publicznych.html

Andrzej Różański naszym gościem!

Październik 4, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Zdobywamy świat!

Tradycyjnie wrzesień jest miesiącem, w którym klasy turystyczne jada na wycieczkę zagraniczną. Tym razem kierunek: Chorwacja i Albania oraz wszystko, co po drodze… Pełna relacja już wkrótce!

Zdobywamy świat!

Październik 4, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Zwolnieni z Teorii działają!

W ramach projektu Postaw na Przedsiębiorczość odwiedzają naszą szkołę przedsiębiorcy, którzy dzielą się swoją receptą na sukces. Jednym z realizatorów projektu jest uczeń ZSE :) Jeżeli nie byliście na spotkaniu, to możecie obejrzeć wywiad z naszym gościem:

Październik 3, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Oto Oni – dumni posiadacze swojego pierwszego certyfikatu z programu SUSE!

Uczniowie kasy 2i1 w zawodzie technik informatyk, ukończyli szkolenie i otrzymali Certyfikat 3124 SUSE Linux Enterprise Server 12 Administration.
Gratulujemy!

Oto Oni - dumni posiadacze swojego pierwszego certyfikatu z programu SUSE!

Październik 2, 2019   Komentowanie nie jest możliwe

Obchodzimy 100-lecie…

Mija już 100 lat od momentu wprowadzenia do obiegu polskiego złotego!
Z tej okazji otworzył przed nami swoje podwoje Narodowy Bank Polski. Uczniowie mogli zobaczyć prezentację dotycząca zadań NBP, wystawę starych maszyn do liczenia i pisania oraz liczydeł ( wiecie co to jest? :)) oraz strój bankiera z XIXw.
Ale największą atrakcją było chyba potrzymanie w rękach sztabki złota o wartości 2,3 mln zł!
Ważnym elementem wizyty było także poznanie zabezpieczeń polskich banknotów.
W wycieczkach brały udział klasy: G_1e1, G_1Ra1, 2e1 i 2e2.

Obchodzimy 100-lecie...

Październik 1, 2019   Komentowanie nie jest możliwe