Tramwajem przez historię!

W ubiegłym tygodniu cztery klasy (2E1, 3R1, 3T1, 4E2) brały udział w zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej projekcie edukacyjnym „Tramwajem przez historię współczesną – wrzesień 1939″.
Celem zajęć terenowych było poznanie sytuacji mieszkańców naszego miasta w pierwszych godzinach i dniach po wybuchu największego konfliktu wojennego w historii świata. Zajęcia prowadziła dla nas Pani Katarzyna Książkowska – pracownik IPN.  Początek trasy to ul. Bluszczowa na Dębcu – tu mieści się jeden z poznańskich cmentarzy, obiekt zabytkowy, z bardzo ciekawą ogrodową zabudową – na wzór cmentarzy niemieckich. Głównym zadaniem uczestników w tym miejscu było odnalezienie symbolicznego grobu Armii Krajowej, który służył członkom tej formacji za skrzynkę kontaktową!
Dalsza trasa zabytkowego tramwaju prowadziła po ulicach naszego miasta i dała okazję do poznania jego smutnej wojennej topografii. Pani przewodnik pokazywała gdzie znajdowała się siedziba Gestapo, gdzie miała znajdować się siedziba Adolfa Hitlera, gdzie urzędowały władze niemieckie, gdzie spadały pierwsze bomby i gdzie ginęły pierwsze ofiary. Można było też posłuchać również czytanych fragmentów wspomnień mieszkańców miasta o grozie tamtych dni. Wyprawa zakończyła się na Miłostowie. Tu na cmentarzu znajduje się mogiła pierwszych ofiar nalotów z 1 września 1939 roku.
W zadumie i ciszy uczniowie oddali im hołd, zapalając symboliczny znicz. W najbliższym czasie kolejne klasy będą również mogły wziąć udział w projekcie.