Turystyka Rowerowa

Od września 2011 w ZSE działa „Koło Turystyki Rowerowej” prowadzone przez p. Aleksandrę Rozalska.

Wycieczki rowerowe zaspokajają różnorodne potrzeby młodego pokolenia. Rozbudzają zainteresowania, poszerzają horyzonty myślowe, wytwarzają nawyk czynnego, kulturalnego, a zarazem twórczego spędzania czasu wolnego. Kształtują takie składniki osobowości jak: stosunek do świata wartości, społeczeństwa, drugiego człowieka, samego siebie, świata kultury i przyrody.

Młodzież nabywa wiedzę w trakcie wycieczek, co daje okazję do rozwoju różnorodnych zainteresowań i zamiłowań, wdraża do racjonalnego i kulturalnego organizowania i spędzania wolnego czasu, wiąże naukę z życiem i realizuje postulat wielostronnego nauczania i uczenia się. Ruch na świeżym powietrzu wpływa dodatnio na wzrost i rozwój organizmu ludzkiego.

Zapraszamy młodzież ZSE do udziału w rajdach.

Kórnik zaliczony

Na zakończenie jesiennego sezonu rowerowego z udziałem ZSE wybraliśmy się do Kórnika na XII Wielkopolski Rajd „Wielcy Wielkopolanie – Tytus Działyński”.Wyruszyliśmy z Malty przy „Źródełku” i jadąc przez Tulce, Krzyżowniki, Śródkę i  Dziećmierowo dotarliśmy na metę rajdu, która była ulokowana n a terenie Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu „Oaza”. Tam wzięliśmy udział w konkursie wiedzy „Tytus Działyński i okolice Kórnika” oraz pokrzepiliśmy się ciepłą zupką. Tempo rajdu było dobre, pogoda piękna, a i na liczniku pojawiła się 100 km. Miłym akcentem na rajdzie było  spotkanie  absolwenta  naszej szkoły wspólne zdjęcie w Tulcach i powrót do Poznania.

Relacja z „Rodzinnego Zlotu Rowerowego Starego Marycha”

W sobotę 4.10.2014r. odbył się rajd rowerowy zorganizowany przez Radę Osiedla Stare Miasto. Miłośnicy jazdy na rowerze z ZSE wyruszyli wraz z rowerzystami z ulicy Półwiejskiej w trasę rajdu, która przebiegała wzdłuż nowego odcinka Wartostrady, park Sołacki, Rusałkę do Strzeszynka. Nad jeziorem Strzeszyńskim odbył się dłuższy postój, podczas którego organizatorzy poczęstowali nas smacznymi drożdżówkami, kawą i herbatą. Jako drużyna ZSE postanowiliśmy przyspieszyć tempo rajdu i wyznaczyć swoja trasę, objeżdżając wcześniej mijane jeziora z drugiej strony.  Piękna słoneczna pogoda pozwoliła nam aktywnie spędzić sobotnie przedpołudnie, poznając nowe ścieżki rowerowe Poznania oraz poznańskie akweny.

VIII Rajd po Cysterskim Szlaku Rowerowym

Sekcja Turystyki Rowerowej w ZSE
Sekcja Turystyki Rowerowej ZSE rozpoczęła rok szkolny 2014/2015 w dniu 14 września, biorąc udział w VIII Rajdzie po Cysterskim Szlaku Rowerowym. Uczniowie ZSE swój udział w rajdzie zaznaczyli na dwóch trasach prowadzących do mety: Maltańskiej z Poznania startując o 9.00 z Malta Źródełko oraz z Goślińskiej z Murowanej Gośliny.  Trasa Maltańska prowadziła przez Gruszczyn, Uzarzewo i Biskupice do mety rajdu, którą był Gród Pobiedziska. Tam na wszystkich rowerzystów czekał ciepły posiłek, słodka przekąska oraz bilet do grodu.
Drewniana forteca mieściła wystawę wczesnośredniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali tj. perierre, trebusz czy kusza wałowa. W pobliżu grodu mieścił się także Skansen Miniatur, w którym można było zobaczyć makiety 35 obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich budowli w skali 1:20.
Pogoda dopisała, miejsce pozwoliło nam poznać historię z okresu wczesnego średniowiecza wiec wypoczęci wróciliśmy z wyprawy, mając nadzieję, że już za tydzień spotkamy się na Jubileuszowym XXV Rajdzie Rowerowym Radia Merkury, którego metą będzie Dziewicza Baza na Dziewiczej Górze k. Czerwonaka. Zgłoszenia do p. Aleksandry Rozalskiej.

Wycieczka rowerowa nad Jezioro Lusowskie

25 czerwca 2014r. uczniowie klasy turystycznej TIE wraz z wychowawczynią p. K. Sebzdą oraz opiekunem Koła Turystyki Rowerowej p. A. Rozalską wybrali się na wycieczkę rowerową nad Jezioro Lusowskie. Głównym celem było poznanie okolicznych miejscowości oraz aktywne spędzenie wolnego czasu.

Trasa wycieczki wiodła przez Lasek Marceliński, Skórzewo i Dąbrowę do lasu w Zakrzewie. Pierwszym przystankiem wycieczki był grób studentów w Lesie Zakrzewskim z pomnikiem Ryszarda Skupina, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i zapoznaliśmy młodzież z historią zespołu mogił ofiar drugiej wojny światowej. Następnie przez Otowo i Lusówko udaliśmy się ścieżką rowerową wzdłuż Jeziora Lusowskiego na plażę w Lusowie, która doskonale nadaje się do wypoczynku, sportu i rekreacji. Wypoczęci i posileni po dłuższej przerwie wyruszyliśmy w drogę powrotną przez Lusowo, Baranowo w kierunku Poznania.

Pogoda nam dopisała. Słońce świeciło prawie całą drogę, a na trasie panowała miła atmosfera i było dużo ciekawych konwersacji. Największe jednak gratulacje należą się dzielnym uczestnikom wycieczki za te niezapomniane prawie 46 km przejechanych wspólnie dróg.

Wrześniowy rajd rowerowy do Rokietnicy

Sezon  rowerowy  w roku szkolnym  2013/2014 uczniowie ZSE wraz z opiekunem rozpoczęli  7 września 2013r. rajdem do Rokietnicy na zaproszenie  Sekcji  Rowerzystów Miejskich. Start odbył się  o godzinie 10.30 spod  Hotelu  Meridian  w Parku Sołackim. Trasa rajdu prowadziła przez Jezioro Rusałka, Golęcin, Krzyżowniki, następnie wzdłuż Jeziora Kierskiego i przez Kiekrz do Rokietnicy gdzie uczestnicy rajdu zatrzymali się, by móc uczestniczyć w „Rumpuciu  Rokietnickim”.

Piękna, słoneczna pogoda, stragany swojskiego jadła, barwne opowieści kulinarne, wystawa rękodzieła, folklor ludowy, propozycje konkursów i zabaw integracyjnych, a przede wszystkim przygotowanie 1600 litrowego garnka „rokietnickiego rumpuciu” – zupy, która stała się symbolem tej gminy stworzyło niepowtarzalny klimat rozśpiewanej, pełnej humoru i wesela biesiady.

Rajd rowerowy do Wierzenicy

Dnia 29 września 2012r. uczniowie ZSE  wraz z p. A. Rozalską wzięli udział w XIX Wielkopolskim  Rajdzie „Witamy jesień u Augusta Cieszkowskiego” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Trasa rajdu miała swój początek na Malcie przy Źródełku  i prowadziła przez Gruszczyn i Mechowo do Wierzenicy. Pogoda dopisała rowerzystom a na mecie na uczestników rajdu czekała smaczna grochówka.

Sportowa Jesień Kolarska z udziałem ZSE

W sobotę 24.09.2011r. przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się rajd rowerowy do Chludowa. Trasa rajdu prowadziła z Parku Sołackiego poprzez Golęcin, J. Rusałka, J. Strzeszyńskie, Kiekrz, Pawłowice, Sobotę, Golęczewo do Chludowa. Na mecie rajdu w Chludowie na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej zostały zorganizowane konkurencje sportowo-rekreacyjne, w których uczniowie ZSE wraz z nauczycielami wzięli udział. Po zakończeniu konkurencji pokrzepili się ciepłą grochówką oraz smacznym  deserem i udali się w drogę powrotna, która prowadziła przez Złotkowo, Złotniki, Morasko na Osiedle Jana III Sobieskiego. Zachęcam  młodzież oraz nauczycieli do udziału w kolejnych rajdach organizowanych na terenie Poznania i okolic.

Rajd  wokół Jeziora Lusowskiego

 12 maja 2012r. przy wietrznej, lecz słonecznej pogodzie odbył się rajd wokół Jeziora Lusowskiego.  Uczestnicy rajdu swoją trasę rozpoczęli na skrzyżowaniu ul. Złotowskiej z ul. Bukowską gdzie przez Skórzewo i Dąbrowę udali się do lasu w Zakrzewie. Tam jadąc czarnym a następnie czerwonym szlakiem ukazywały im się mogiły ofiar drugiej wojny światowej ( Groby Zakrzewskie). Następnie przez Otowo, przejechali do Lusówka a stamtąd do Lusowa. Następnie przez Batorowo i Wysogotowo dotarli  do ronda w Przeźmierowie, a stamtąd ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Bukowskiej dotarli  do miejsca startu. Rajd zakończył się w godzinach popołudniowych.